`Fed`in iletişimi dalgalanmaları azaltacak`

22.05.2015 16:43

Son güncelleme : 22.05.2015 16:56

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, "ABD Merkez Bankası`nın (Fed) devam eden etkili iletişimi, gelecek politika kararlarına ışık tutarak varlık fiyatlarındaki potansiyel dalgalanmaları azaltacaktır" dedi.Lagarde, Brezilya Merkez Bankası'nın Rio de Janeiro'da düzenlendiği "Yıllık Enflasyon Hedefleme" seminerinde, yükselen piyasa ekonomilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Küresel finansal kriz ve değişen dış şartların söz konusu ülkelerin makroekonomik politikalarını zorlaştırdığını belirten Lagarde, özellikle merkez bankalarının fiyat istikrarı konusunda sıkıntı çektiğine işaret etti.

Lagarde, ılımlı ve dengesiz küresel büyümenin bu yıl yüzde 3,5 seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini dile getirirken, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışına ve bunun sermaye akışlarına yönelik etkisinin belirsizliğini koruduğuna dikkati çekti.

Fed'in faiz artışının birçok yükselen piyasa merkez bankasının ana kaygılarından biri olduğunu vurgulayan Lagarde, "Fed'in devam eden etkili iletişimi, gelecek politika kararlarına ışık tutarak, varlık fiyatlarındaki potansiyel dalgalanmaları azaltacaktır" diye konuştu.

"NET ETKİSİ POZİTİF OLACAK"

Lagarde, IMF'nin ABD'deki büyüme ve faiz artışının Latin Amerika bölgesine net etkisinin pozitif olacağını savunurken, "ABD ile daha direkt ilişkileri olan ülkeler, doğal olarak bu gelişmelerden daha çok faydalanacak. ABD'deki ve dolayısıyla küresel ekonomideki daha güçlü büyümenin dışsal etkileri, Brezilya gibi ülkeler için olumlu olacak" dedi.

Öte yandan, petrol ve emtia fiyatlarındaki gerilemenin süreceği öngörüsünde bulunan IMF Başkanı Lagarde, ayrıca gelişmiş ülkelerin birbiriyle uyumsuz para politikaları uygulamasının ise döviz kurlarındaki dalgalanmayı artırmaya devam edebileceği uyarısını yaptı.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591