`İlk defa bu kadar belirsizlik olan bir dönemdeyiz`

11.02.2016 11:52

Son güncelleme : 11.02.2016 14:22

Şimşek, “Küresel olarak ciddi belirsizlikler, jeopolitik gerginlikler var, belki de ilk defa bu kadar belirsizliğin olduğu bir dönem içindeyiz" dedi.Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TÜSİAD’ın 46. Genel Kurul Toplantısı’nda konuştu.

Şimşek, “Küresel olarak ciddi belirsizlikler, jeopolitik gerginlikler var, belki de ilk defa bu kadar belirsizliğin olduğu bir dönem içindeyiz. Çin’de, Brezilya’da, Hindistan ve Rusya’dakii problemler, gelişmş ülkelerde enflasyon yok denecek kadar düşük. Gelişmekte olan ülkelerde enflasyon çok yüksek" dedi.

"Dünyada belli yerlerde ciddi deflasyon riski var, deflasyon süreci enflasyona göre çok daha yıkıcıdır" diyen Şimşek, FED’in faiz artırımı konusunda piyasaların kafasının çok karışık olduğunu ve piyasalarla FED’in sözlü yönlendirmesi arasında ciddi fark lar bulunduğunu aktardı.

Şimşek, "Çin ve Hindistan’ı çıkarırsanız gelişmekte olan ülkeler arasında büyüme konusunda durumumuz fena değil; fakat onları katarsanız bayağı geriye düşüyoruz. Gönül ister ki hızlı bir şekilde yüzde 5 büyümenin üzerine çıkalım ve o patikada oturalım, ama zor bir dönemdeyiz. Türkiye'nin yakın dönem performansı yaşanan gelişmelere göre değerlendirilmeli. İstihdam alanında mutlaka reform gerekiyor. Türkiye'de gelir dağılımı çok iyi değil, ancak mutlak yoksulluğu önemli ölçüde azaltmıştır. Enflasyonu tek haneye indirdik ama yüksek tek hanede takılıp kaldık, bunu konuşmamız lazım." dedi.

Şimşek, "Bankaların sermaye yeterlilik oranı hala basel III'e dahi dünya genelinin iki katında. Tasarruf oranımız düşük, yapısal çözüm üretmemiz lazım. Kredi artış hızı yavaşladığından takipteki krediler bir miktar yüksek seyredebilir" açıklamasını yaptı.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591