İngiltere MB isklere karşı tampon oranını artırdı

29.03.2016 16:52

Son güncelleme : 29.03.2016 17:20

BoE, İngiltere`de finansal istikrar görünümünün kötüleşmesiyle bankaların, ekonominin gerilediği dönemlerde kredilerin desteklenmesini sağlamak için ayırmaları gereken sermayenin biriktirilmesine başlanması gerektiğini söyledi.İngiltere Merkez Bankası (BoE), İngiltere'de finansal istikrar görünümünün kötüleşmesiyle, ekonomik döngünün aşağı yöneldiği dönemlerde kredilerin desteklenmesini sağlamak için ayrılması gereken sermayenin biriktirilmesine bankaların başlaması gerektiğini söyledi.

BoE Finansal Politika Kurulu, bankaların İngiltere pozisyonları için belirlediği konjonktür karşıtı sermaye tamponu oranını 0'dan yüzde 0.5'e yükseltti. Yeni düzenleme önümüzdeki yıl 29 Mart'tan itibaren geçerli olacak. Tampon uygulaması İngiltere bankaları ve Avrupa Birliği bankalarının İngiltere'de kredi veren şubeleri için de geçerli olacak.

BoE Finansal Politika Kurulu Salı günü yaptığı açıklamada, "Yurtiçi kredilere ilişkin riskler artık hafife alınamaz ve İngiltere pozisyonlarını de dolaylı olarak etkileyebilecek küresel riskler yükseliyor." ifadelerini kullandı. Finansal Politika Kurulu açıklamasında, 23 Haziran'da yapılacak olan İngiltere'nin AB üyeliğine ilişkin referandum, "yakın vadede finansal istikrar üzerindeki yurt içi risklerin en belirgin kaynağı" denildi.

BoE açıklamasında, "standart risk ortamında" konjonktür karşıtı sermaye tamponu oranını yüzde 1 civarında belirlemenilmesinin hedeflenildiği söylendi. Bu önlemin amacı, ekonomik büyüme zamanlarında kredileri yükseltme eğiliminde olan bankaların, ekonomik düşüş zamanlarında da kredileri aniden keserek ekonomide oluşan zararı daha da artırmalarının önüne geçmek.

BoE, konjonktür karşıtı sermaye tamponunu sermaye yeterlilik önlemlerini basitleştirmek ve bu önlemleri daha şeffaf hale getirmek için kullanmak istiyor.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591