`JCR, Türkiye`yi yatırım yapılabilir seviyede tutuyor`

09.03.2018 12:24

Son güncelleme : 11.03.2018 10:26

Japan Credit Rating Eurasia Başkanı Orhan Ökmen, "JCR, Türkiye`yi yatırım yapılabilir seviye olan `BBB- Stable` kategorisinde tutmaya devam etmektedir" dedi.AA

Japan Credit Rating (JCR) Eurasia  Başkanı Orhan Ökmen, JCR'ın, Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviye olan "BBB-  Stable" kategorisinde tutmaya devam ettiği belirtti. 
 
Orhan Ökmen, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede Türkiye  ekonomisinin, istatistiklere yansıyan görünür gücünden daha yüksek bir güce sahip  olduğunu söyledi.
 
Ekonominin reel gücünü kavrayabilmek ve sayısallaştırabilmek için ülke  analistlerinin yazılı olan ve yazılı olmayan iç hukuk sistemine, sektörler  arasında dikey-yatay geçişkenliklere, kamu-özel iş birlikteliklerine, ortaklar  ile şirketleri arasındaki geleneksel garanti-kefalet-nakit yardımlaşmalarına tam  anlamıyla vakıf olmaları gerektiğini anlatan Ökmen, lokal olarak bizzat  Türkiye'de ve bölgede organize olmayan uluslararası kuruluşların bu yazılı  olan/olmayan iç hukuku ve iç süreçleri layıkıyla kavrayamadığını ve Türkiye  ekonomisinin gerçek gücünü sayısallaştırmakta zorluk yaşadığını vurguladı.
 
Ökmen, finansman maliyetlerindeki artışlara rağmen, borç yenileme ve  çevrimlerinde Türkiye'nin yakın gelecekte ve orta vadede zorluk yaşamasının  beklenmediğini söyledi.
 
Türkiye'nin yapısal risklerinin sürdürülebilir mahiyeti ve ekonominin  devam eden esnek performansının, metodolojik açıdan ülkenin yatırım yapılabilir  kategoride bulunduğunun en temel göstergeleri olduğunu dile getiren Ökmen,  şunları kaydetti:
 
"Türkiye'de ekonomik istikrar göstergeleri politik riskleri  dengelemekte, mali istikrar da parasal istikrarı dengelemektedir. Bu çift yönlü  denge hali ise Türkiye'nin yapısal risklerinin sürdürülebilirlik seviyesini,  ekonominin esneklik özelliğini ve performansını korumaktadır. Sonuçta Türkiye'nin  yapısal risklerinin sürdürülebilir olması ve ekonominin   esneklik ve  performansının korunmuş olması, Türkiye'nin hala yatırım yapılabilir seviyede  olduğunun metodolojik olarak en temel iki göstergesidir."
 
"TÜRKİYE EKONOMİSİNİN BÜTÜNLEŞİK GÜCÜ AŞAĞI YÖNLÜ İVMELENMEYİ TELAFİ  EDECEK GÜÇTE"
 
Orhan Ökmen, Türkiye ekonomisinin bütünleşik gücünün, politik  zafiyetlerin ve siyasi risklerin sebep olduğu aşağı yönlü ivmelenmeyi hala telafi  edebilecek güçte olduğunu belirtti.
 
Türkiye'de kurumların direncinde ve hukuk sisteminde bir zayıflamanın  oluştuğu, kritik seviyelerin üzerinde seyreden müzmin cari açığın ve dış  borçluluk halinin dış şoklara karşı ekonominin direncini zayıflattığı  belirlemelerin doğru olduğunu düşünen Ökmen, "Fiyat istikrarının bozulduğu,  reformların sürekli olarak ertelendiği, para politikasındaki etkinsiz halin devam  ettiği gibi tüm belirlemeler doğru olmakla beraber, Türkiye ekonomisi, politik  zafiyetlerin ve siyasi risklerin sebep olduğu aşağı yönlü ivmelenmeyi hala telafi  edebilecek güçtedir." değerlendirmesinde bulundu.
 
"YERELDE ÖRGÜTLENMEMİZ SAYISAL OLMAYAN BİLGİYE ERİŞMEDE POZİTİF FARK  YARATIYOR"
 
JCR Başkanı Ökmen, JCR'ın ABD Sermaye Piyasası Kurulu (Securities and  Exchange Commission, SEC) tarafından "ulusal kabul görmüş istatistiki  derecelendirme kuruluşları (NRSRO)" olarak dünya çapında lisanslı olan 10  kuruluştan birisi olduğunu amınsattı.
 
JCR olarak Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviye olan "BBB- Stable"  kategorisinde tutmaya devam ettiklerini vurgulayan Ökmen, şunları kaydetti:
 
"JCR'ın Türkiye'yi değerlendirme sağlamlığı ve diğer rakiplerinin  aksine Türkiye'yi hala yatırım yapılabilir kategoride tutma gerekçesi yerelde  örgütlenmiş olmanın özellikle sayısal olmayan bilgiye erişimde yarattığı pozitif  farklılığından kaynaklanmaktadır. Bilindiği üzere JCR Türkiye'yi yatırım  yapılabilir seviye olan 'BBB- Stable' kategorisinde tutmaya devam etmektedir.   Nitekim, piyasa dinamikleri, reel sektörün iş yapış şekli, makroekonomik  göstergelerin günlük hayata yansıması ve politik gündemin bizzat içinde olmanın  verdiği avantaj ülke değerlendirmelerinde daha doğru gözlemler yapabilme yeteneği  sağlamaktadır."

15:2491.453
Değişim :  0,33% |  296,45
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.497
En Düşük
90.695