Kadınlar Hazine`nin `altın tahvili`ni sevdi

29.10.2017 11:43

Son güncelleme : 30.10.2017 08:43

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazinenin altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ilk ihraç dönemini başarıyla tamamladıklarını belirterek, "4 haftalık ilk talep toplama döneminde 12 bin 800 vatandaşımızın, 370 milyon lira değerindeki, yaklaşık 2,5 ton altınını yastık altından çıkardık." dedi.AA

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı  Mehmet Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altın tahvili ve altına  dayalı kira sertifikası ihraç sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye genelinde 81 ilde, 2 Ekim'de başlayan ve 4 etap halinde  gerçekleştirilen altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasında talep toplama  sürecinin 27 Ekim'de başarıyla tamamlandığına işaret eden Şimşek, Hazine  Müsteşarlığı tarafından ilk kez vatandaşa yönelik yapılan bu ihraçların büyük  ilgi gördüğünü söyledi.

Şimşek, farkındalık çalışmalarının söz konusu talepte etkili olduğuna  dikkati çekerek, "Gördük ki yatırımcıların konuya ilişkin farkındalığı arttıkça,   talep miktarı ve yatırımcı sayıları da buna paralel ciddi artışlar  gösterdi."  diye konuştu.

4 haftalık ilk talep toplama dönemi sonunda 12 bin 800 vatandaşın, 370  milyon lira değerinde, yaklaşık 2,5 ton (2 bin 462 kilogram) altınını yastık  altından çıkararak, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası aldığını dile  getiren Şimşek, bir ay gibi kısa sürede yastık altından ekonomiye kazandırılan bu  tutarın başarı olduğunu vurguladı.

TALEPLERİN YARISINDAN FAZLASI KİRA SERTİFİKASINA

Şimşek, gelen taleplerin yarısından fazlasının altına dayalı kira  sertifikasına yönelik olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Konu altın olunca beklediğimiz gibi kadınlarımızın ilgisinin  erkeklerden daha yüksek olduğunu gördük. Vatandaşlarımızın 4 haftalık süreçte her  hafta artan ilgisi ve gelen talepler, altın tahvili ve altına dayalı kira  sertifikası ihracının bir defaya mahsus bir uygulama olmaması gerektiğini de  teyit etmiştir. Bu projeyi milli bir proje olarak  görüyoruz. Dolayısıyla daha da  geliştirerek, ülkemizin ekonomik refahına katkı sağlamak, kaynak ihtiyacında dışa  bağımlılığı azaltmak ve tasarrufları artırmak amacıyla önümüzdeki dönemde de bu  ihraçlara devam etmeyi planlıyoruz. Bunu daha etkin bir kampanyayla  sürdüreceğiz."

17:0191.528
Değişim :  0,41% |  370,91
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.846
En Düşük
90.695