`Konuta ödenen KDV geri alınabilir`

20.09.2016 11:50

Son güncelleme : 21.09.2016 07:33

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, "Tüketiciler konut kredisi kullanarak elde ettikleri daire için ödedikleri KDV`yi geri alabilirler" dedi.AA

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı  Mahmut Şahin, konutunu finansal kiralama yöntemiyle veya sahip olduğu evi teminat  göstererek alan tüketicilerin KDV'den muaf olduğunu belirterek, tüketicilerin  konut kredisi kullanarak elde ettikleri daire için ödedikleri KDV'yi geri  alabileceklerini söyledi.

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların ev sahibi  olabilmek için konut kredisi kullandıklarını hatırlatarak, kredi kullanıldığında  150 metrekarenin altındaki evler için çekilen tutarın yüzde 1'i, 150 metrekare ve  üzeri evler için yüzde 8'i kadar KDV ödendiğini hatırlattı.

150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranının  kısa süre önce 31 Mart 2017'ye kadar yüzde 8'e düşürüldüğünü hatırlatan Şahin, bu  durumun tüketicilerde memnuniyetle karşılandığından bahsetti.

Şahin, konutun kredi kullanılarak alınması durumunda tüketicilerin  ödedikleri KDV miktarını geri alabildiklerini kaydederek, sözlerini şöyle  sürdürdü:

"Kullanılan konut kredisi için bankalar KDV alıyor. Tüketici aldığı  daireyi peşin değil de kredi ile alması durumunda tüketici lehine durumlar ortaya  çıkıyor. Tüketicilerimiz bunlardan habersiz. Çekilen kredi rakamları yüksek  olduğu için KDV oranı yüzde 1 bile olsa yüksek miktarda rakamlar ortaya  çıkabiliyor. 150 metrekareden küçük daireler tamam ama 150 metrekareden büyük bir  daire almışsanız KDV oranı yüzde 8'e çıkıyor. Toplamda 200 bin liralık bir kredi  çekseniz bunun KDV'si 16 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bu miktarı inşaat  şirketleri ya da müteahhitlere ödüyoruz. Bu durumu inşaat firmaları da bilmiyor.  Eğer sizden KDV alınmışsa ve siz kredi ile almışsanız bu KDV'yi geri  alabilirsiniz.''

'TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURUN'

Şahin, Türkiye'de insanların konut sahibi olmaları için yapılan  düzenlemelerden bazılarının yeterince bilinmediğini belirterek, bu  düzenlemelerden birisinin de 3095 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 17.  maddesi olduğunu söyledi.

Başkan Şahin, şu değerlendirmelerde bulundu:

"116 seri numaralı Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin 4/2 maddesi  'fazla veya yersiz olarak hesaplanan vergi, öncelikle satıcı tarafından alıcıya  iade edilecektir' demektedir. Konutunu finansal kiralama yöntemi veya sahip  olduğu konutu teminat göstererek alan tüketiciler KDV'den muaf olduklarını  bilmelidir. Tüketicilerimiz, alınan KDV tutarına göre, gerek il ve ilçe hakem  heyetlerine gerekse Tüketici Mahkemelerine başvurarak haksız alınan bu tutarların  geri iadesini isteyebilirler. 2320 liraya kadar bağlı bulundukları Kaymakamlık  Hakem Heyetlerine, 2320 lira ile 3480 lira arasındaki tutarlar için Ticaret İl  Müdürlükleri bünyesinde bulunan İl Hakem Heyetlerine, 3480 lira ve üzerinde ise  Tüketici Mahkemelerine başvurarak yukarıda söylediğim kanun maddelerini de  belirtip haksız alınan bu bedeli geri alabilirler.''

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591