`Küresel ekonomi daha parlak gözüküyor`

26.05.2017 09:10

Son güncelleme : 26.05.2017 15:36

ABD Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, "Küresel ekonomi son birkaç yıldakine kıyasla daha parlak gözüküyor" dedi.ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, küresel ekonomideki iyileşmenin riskleri düşürdüğüne işaret ederek,  "Küresel ekonomi son birkaç yıldakine kıyasla daha parlak gözüküyor." dedi.

Brainard, Washington'da katıldığı bir etkinlikte küresel ekonomiye  yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Japonya ve Avrupa ekonomilerinin istikrar kazandığını vurgulayan  Brainard, Çin başta olmak üzere gelişmekte olan ekonomilerinin de daha iyi  performans gösterdiğini anlattı.

Brainard, küresel büyüme beklentilerinin bu gelişmeler çerçevesinde  son üç yıldır ilk defa yukarı yönlü revize edildiğine dikkati çekerek, "Risklerin  dengesi değişti çünkü bazı yabancı ekonomilerdeki aşağı yönlü riskler büyük  ölçüde azaldı. Küresel ekonomi son birkaç yıldakine kıyasla daha parlak  gözüküyor." görüşünü paylaştı.

Fed'in Yönetim Kurulu Üyesi Brainard'ın olumlu yorumları, haziran  toplantısında faiz artırılmasını destekleyebileceği şeklinde yorumlandı.

Fed'in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinin  (FOMC) bir sonraki toplantısı 13-14 Haziran tarihlerinde başkent Washington'da  düzenlenecek.

Fed Başkanı Janet Yellen ekonomik projeksiyonların ve faiz  beklentilerinin güncelleneceği FOMC toplantısının ardından basın mensuplarıyla bir araya gelecek.

Finans şirketi CME Group'un vadeli işlemlere dayanarak belirlediği  verilere göre, yatırımcılar Fed'in haziranda faiz artırmasına yüzde 83 ihtimal veriyor.

18:0591.196
Değişim :  0,04% |  39,43
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.846
En Düşük
90.695