`MB bilançolarında delikler oluşacak`

19.03.2016 14:21

Son güncelleme : 19.03.2016 14:27

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Weidmann, finansal sisteme likidite enjekte edilmesi konusunda uyarıda buludu.Funke Mediengruppe'nin haberine göre ,Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Jens Weidmann, bir mülakatta büyümeyi teşvik etmek için likidite enjenkte edilmesi konusunda tartışmaların başlayacağına ilişkin uyarıda bulundu.

Gazetenin haberine göre, "Helikopter parası gökten inmiyor, merkez bankalarının bilançolarında büyük delikler oluşacak" diyen Bundesbank Başkanı Weidmann, "Sonunda faturayı Euro Bölgesi devletleri ve vergi mükellefleri ödeyecek" diyerek devam etti.

ECB Başkanı Mario Draghi, enflasyonu desteklemek amacıyla merkez bankasının tahvil alım programını genişletip bankalar için uygun kredi imkanı sağlamıştı. Bundesbank gibi para politikasında daha muhafazakar olanlar bu yöndeki adımlar konusunda uyarıda bulunurken, diğer AMB politika yapıcıları daha fazla adım atılabileceğini düşünüyorlar.

Weidmann, "Daha gözü kara deneysel para politikaları yerine beklemek daha anlamlı olur" dedi ve "para politikası her derde deva olan bir ilaç değil, ülke bazında yapılması gereken reformların yerine geçmeyecek ve Avrupa'nın tüm Avrupa'nın büyüme sorunlarını çözmeyecektir" şeklinde görüş bildirdi.

Ayrıca Weidmann'ın bu ay ECB tarafından açıklanan teşvik önlemleri konusunda genel olarak ikna olmadığı belirtildi. Weidmann, "Her zaman söyledim; aşırı geniş para politikası uzadıkça güçsüzleşir" dedi.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591