Moody`s notu güncellemedi!

11.04.2015 00:23

Son güncelleme : 11.04.2015 11:34

Son 2 Türkiye değerlendirmesini pas geçen Moody`s bu kez de Türkiye`nin notunu güncellemedi.UZMANPARA / Ayşe Ekin Gündüz

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu güncellemedi.

Moody’s'in İletişim Direktörü Jessica Sibado, Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ilişkin, "Eğer Türkiye için reyting eyleminde bulunmazsak herhangi bir açıklama yayınlamayacağız" demişti.
Ekonomistler de Moody's'in Türkiye’nin kredi notu ve görünümünde bir değişiklik yapmasını beklemiyordu.  

FİTCH DE DEĞİŞİKLİĞE GİTMEMİŞTİ

Yılın ilk değerlendirmesi Fitch’ten gelmişti. Fitch, Türkiye’nin ‘BBB-‘ olan kredi notunu ve not görünümünü teyit etmişti.
Moody's 16 Mayıs 2013’te Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmıştı.
 
Moody's, Türkiye'nin kredi notuna ilişkin bu yılki diğer değerlendirmelerini 7 Ağustos ve 4 Aralık'ta yapacak.

‘VİRAJ  EN OLUMLU SENARYO İLE GEÇİLDİ’

ALB Forex Analisti ve UZMANPARA yazarı Enver Erkan, “Mevcut durumda Moody’s virajı olabilecek en olumlu senaryo ile geçilmiş görünüyor” dedi. Gün içinde yayınlanan açıklamanın biraz kafaları karıştırdığına ve “ya not indirimi var ya da açıklama yok” beklentisi oluşturduğuna vurgu yapan Erkan, sözlerine şöyle devam etti:


‘BEKLE VE GÖR’ HAVASI HAKİM’


“Nisan 2014’te görünüm negatife çekildiğinde ana etmenlerden birisi politik belirsizlik olarak öne çıkarılmıştı. Simdi ise Moody’s cephesinde bir not değişikliğine sebep olabilecek tablo seçimlerden sonra ortaya çıkabilir. Kredi derecelendirme kuruluşlarıyla ilgili etap şu anda geçilmiş olmakla birlikte, genel olarak bir “bekle ve gör” havasının o cephede hakim olduğunu söyleyebiliriz.
 
Moody’s’in bundan sonraki olası değerlendirme tarihleri olan 7 Ağustos ve 4 Aralık’a kadar bu yöndeki riskleri değerlendirmesi için yeterince vakti olacak. Seçimlerden çıkacak sonuç ve yeni ekonomi yönetimi, yeni ekonomi yönetiminin büyüme odaklı mı yoksa fiyat istikrarı odaklı mı bir strateji izleyeceği, bu süre içinde kurdaki oynaklık ve olası sermaye çıkışları ve bunun üzerinden reel sektör ve bankacılık sektörünün durumu kriterler arasında yer alacak.”


 

11:4890.882
Değişim :  -0,30% |  -275,24
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695