Oda ve borsalarda seçim heyecanı başlıyor

30.03.2018 11:07

Son güncelleme : 30.03.2018 16:10

Yurt genelindeki 365 oda ve borsanın meclis üyeleri, komiteler ve yönetim kurulu başkanlarının belirleneceği seçimler nisan ayında gerçekleştirilecek.AA

Türkiye'deki 81 ilde faaliyet gösteren  365 oda ve borsanın meclis üyeleri, komiteler ve yönetim kurulu başkanlarının  belirleneceği seçimler nisan ayında yapılacak. 
 
AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, nisan ayı boyunca devam  edecek seçimler iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek.
 
İlk aşamada oda ve borsaların meclis üyeleri ve komiteler  belirlenecek, ikinci aşamada ise oda ve borsa meclisleri 4 yıl için yönetim  kurulu başkanı ile bir veya iki başkan yardımcısını seçecek. Ayrıca TOBB  delegeleri ve disiplin kurulu da belirlenecek.
 
Oda ve borsalarda seçim sürecinin tamamlanmasının ardından mayıs  ayında TOBB Genel Kurulu yapılacak. TOBB Yönetim Kurulu Başkan ve üyelerinin  belirleneceği genel kurulda, ilgili delegelerce kendi aralarından dört yıl için  ve her biri 30 üyeden oluşan ticaret ve sanayi odası konseyi, ticaret odası  konseyi, sanayi odası konseyi, deniz ticaret odası konseyi ve borsa konseyi olmak  üzere beş ayrı konsey seçilecek. Her konsey, kendi üyeleri arasından 4 yıl için  bir başkan ve bir başkan yardımcısı belirleyecek.
 
Oda, borsa ve TOBB organları ile şubelerinin seçimleri yargı  gözetiminde yapılacak. Bir yerde birden fazla ilçe seçim kurulu bulunduğu  takdirde, görevli hakim il seçim kurulunca belirlenecek.
 
İlçe seçim kurulu başkanı, oda ve borsanın üye ve meslek grubu  sayısına ve TOBB organları seçimlerinin gereklerine göre seçim sandıklarının yer  ve sayısını, tarihini ve oy kullanma süresini, oy pusulasının şeklini ve seçimle  ilgili diğer hususları tespit edecek.
 
Oy verme işlemleri gizli oy ve açık tasnif esaslarına göre yapılacak.

15:0891.435
Değişim :  0,31% |  278,25
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.497
En Düşük
90.695