`Para çıkışı olmadı, yeni yatırımlar geliyor`

23.07.2016 11:53

Son güncelleme : 25.07.2016 09:07

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, darbe teşebbüsünün ardından Türkiye`den para çıkışı olmadığını, tam tersi yeni yatırım haberleri geldiğini söyledi.Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, darbe teşebbüsünün ardından Türkiye'den para çıkışı olmadığını, tam tersi yeni yatırım haberleri geldiğini söyledi.

'PARA ÇIKIŞI OLMADI, YENİ YATIRIM HABERLERİ GELİYOR'

Canikli, darbe teşebbüsünün ardından Türkiye'den para çıkışı olmadığını, tam tersi yeni yatırım haberleri geldiğini dile getirdi. Canikli, "Lübnan orijinli Odeabank, 1 milyar lira sermayesini artırmak için dün BDDK'ya başvurdu, kabul ettik. Yakında getirecek." diye konuştu.

Ekonomide kalıcı bir tahribat yaşanmayacağını belirten Canikli, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye değerlendirmelerine ilişkin ise şunları kaydetti:

"Fakat birileri ısrarla darbecilerin amaçlarına uygun hareket ediyor, onların yanında duran adımlar atıyorlar. Bunlardan birisi S&P. Böyle bir olayın vukundan itibaren 3 gün içinde bir ülkenin ekonomisinin analiz edilerek notunun düşürülüp düşürülmeyeceğine rasyonel, objektif olarak karar verilemez. Kesinlikle kasıt var, başka türlü izah edilmesi mümkün değil.

Daha rakamlar ortaya çıkmamış, darbe teşebbüsünün etkisi ortadan kalkmamış, tahribatın kalıcı olup olmadığı, ancak ondan sonra anlaşılabilir. 3 gün içinde not indirmek demek, darbe teşebbüsüne destek vermek demektir. Küresel boyutun ilginç yansımalarından birisi de budur. Bu yeni değil, ama burada bir kez daha gördük ve suçüstü yakalandılar.

Şu anda S&P suçüstü yakalandı. Onlar başarılı olamadı, ama ekonomik beklentileri olumsuza çevirerek, özellikle yabancı sermayeye mesaj vererek, notu düşürerek ülke ekonomisinde bir sıkıntıya yol açabilir miyiz amacıyla hareket ediyor. S&P'nin not indirimi başka hiçbir şekilde izah edilemez."

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591