Piyasaları salı günü ne bekliyor?

21.03.2016 18:03

Son güncelleme : 22.03.2016 09:05

Cumartesi günü Taksim`de yaşanan terör saldırısının ardından piyasalar haftanın ilk gününde yatay seyretti. Dolar /TL gün sonunda 2.85`e gevşedi. BIST günü artıda tamamladı. Peki salı günü piyasaları ne bekliyor?UZMANPARA

Cumartesi günü Taksim'de yaşanan terör saldırısının ardından piyasalar haftanın ilk gününde yatay seyretti. Dolar 2.85-2.87 bandında hareket ederken, güne hafif ekside başlayan Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi ise günü yüzde 0.55 artışla 83.402 puandan tamamladı.

Peki salı günü piyasaları ne bekliyor? Paranın Uzmanları UZMANPARA için yanıtlamaya devam ediyor.

'HAFTAYA ÇİN'DEN GELEN HABERLERLE BAŞLADIK'

DESTEK MENKUL DEĞERLER ARAŞTIRMA MÜDÜRÜ VE UZMANPARA YAZARI MURAT TUFAN:

"
Küresel piyasalar haftaya Çin’den gelen haberlerle başladı.  Çin Merkez Bankası başkanı ekonomik görüntünün olumlu olduğunu ve portföy yatırımlarında yaşanan çıkışların azaldığını ifade etti. Öte yandan Çin, hisse senedinde yaşanan oynaklığı azaltmak için yeni önlemler almaya devam etti. Çin’den gelen haberler sonrası riskli varlıklara olan yöneliş devam etti ve küresel olarak endekslerin olumlu gün geçirdiğini gördük.

ABD’den ise Atlanta FED başkanı Lockhart açıklamalarda bulundu. Lockhart, faiz artışı sürecinin devam etmesi gerektiğini savunmaya devam etti. Lockhart’ın açıklamalarının yanı sıra ABD’den açıklanan ikinci el konut satışlar verisi beklentilerin altında açıklandı. Öte yandan başta petrol fiyatları olmak üzere emtianın yükselişleri devam etti. Zayıflayan dolardan ve küresel anlamda yükselen petrol talebinden destek bulan petrol fiyatları 40 dolar üzerinde fiyatlanıyor.

SALI GÜNÜ HANGİ VERİLERİ TAKİP EDECEĞİZ?

Yurtiçine baktığımızda ise, Lira Dolar karşısında bir miktar değer kaybetse de, gün sonuna doğru kayıplarını geri aldı. Türk varlıklarının üzerindeki olumlu havanın yeni haftada devam ettiğini söyleyebiliriz.  Ancak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Perşembe günü gerçekleştireceği para politikası toplantısı Türk varlıkları üzerinde etkili olacaktır. Faiz oranlarında herhangi bir değişiklik beklemiyorum fakat toplantı metninde verilecek mesajlar önemli olacaktır. Kasım ayının zirvesine ulaşan BİST 100 endeksi olumlu görüntüsüne devam ediyor. Önemli direnç seviyesi olan 80000 seviyesinin aşılması sonrası yükselişler devam etti. Bu seviyenin üzerinde kalınması yükselişlerin devamını 83000 seviyesine taşıyabilir.

Yarın Avrupa Bölgesi’nden ve Almanya’dan açıklanacak olan IFO ve ZEW endeksi piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Aynı zamanda İngiltere’den enflasyon oranı sterlin bacaklı pariteler üzerinde etkili olabilir. İngiltere’de enflasyon oranının yıllık bazda % 0,4 seviyesine yükselmesi bekleniliyor. ABD cephesinde ise Mart ayı PMI imalat rakamları takip edilecek."

 

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591