Rus bakan: Türkiye`nin gerisindeyiz

28.03.2018 16:44

Son güncelleme : 29.03.2018 11:59

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, Rus ekonomisindeki büyümeyi hızlandırabilmek için altyapı yatırımlarının arttırılması gerektiğini belirterek, "Yüksek hızlı tren raylarının uzunluğunda sadece Almanya, Japonya ve Çin gibi bu alanda lider ülkelerin değil, Türkiye’nin de gerisindeyiz." dedi.AA

Rusya  Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın başkent Moskova’da  düzenlenen kurul toplantısında yaptığı açıklamada, ülke ekonomisine dair  değerlendirmelerde bulundu.
 
Dünyanın önde gelen tüm ülkelerinde altyapının başlıca gündem  maddelerinden biri olduğuna işaret eden Oreşkin, “Bu konu Birleşmiş Milletler ve  G20 dahil olmak üzere her yerde tartışılıyor. Çünkü altyapının geri kalması  ekonomik büyümeyi de engelleyen bir unsur.” diye konuştu.
 
Rusya’nın da altyapı konusunda sıkıntılar yaşadığını vurgulayan  Oreşkin, “Bu alanda yaşadığımız sıkıntılar ekonomik büyümemizin de önünde bir  engel oluşturuyor. Örneğin yüksek hızlı tren raylarının uzunluğunda sadece  Almanya, Japonya ve Çin gibi bu alanda lider ülkelerin değil, Türkiye’nin de  gerisindeyiz. Rusya’da kişi başına düşen yüksek hızlı tren rayı uzunluğu 5  kilometreyken bu oran Türkiye’de 9 kilometre.” değerlendirmesinde bulundu.
 
Rusya'da enerji üretim tesislerinin ortalama kullanım sürelerinin  aşırı uzunluğuna da dikkati çeken Oreşkin, “Rusya’da bu süre 34 yıl iken, ABD’de  30, Almanya’da 23, Türkiye’de 14 veya Çin’de ise 11 yıl.” dedi.
 
Oreşkin, Rusya’da altyapı yatırımlarının son yıllarda azalma  eğiliminde olduğunu belirterek, “Söz konusu yatırımlar gayri safi milli hasılaya  oranı şu anda yüzde 3 civarında. Bu rakam ekonomik büyümeye katkı sağlayamaz.”  ifadelerini kullandı.

15:1191.430
Değişim :  0,30% |  272,70
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.497
En Düşük
90.695