Rusya, Almanya’ya nota verdi

12.01.2015 09:43

Son güncelleme : 12.01.2015 09:43Rusya, Ukrayna Başbakanı Arseni Yatsenyuk'un Almanya'da bir televizyona verdiği demecinden dolayı Berlin'e nota gönderdi.


Başbakanı Arseni Yatsenyuk’un Almanya’da bir televizyona verdiği demecinden dolayı Berlin’e nota gönderdi. Alman ARD televizyonuna konuşan Yatsenyuk, İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyetler’in Almanya ve Ukrayna’yı işgal ettiğini iddia etmişti.


Basına bilgi veren Rusya Dışişleri Bakan Birinci Yardımcısı Vladimir Titov, Ukrayna Başbakanı’nın sözlerinden dolayı Almanya’dan resmi açıklama beklediklerini ifade etti. Rus diplomat, “Almanya’nın konuyla ilgili resmi tutumuna ilişkin yazılı talepte bulunarak bu ülkeye nota verdik. Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk’un sözleri aşırılıkçı ve tarihi çarpıtan sözler.” diyerek sert tepki gösterdi.


Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Uluslar Arası İlişkiler Komisyonu Başkanı Konstantin Kosaçev, olayla ilgili Avrupa liderlerinin kendi resmi tutumlarını dile getirmesini ve açıklama yapmasını istedi. Rus senatör, “Bu Faşizmin, Nazizmin aklanması anlamına geliyor ve savaştan ölenlere, Nazi kurbanlarına saygısızlık.” dedi.

Ukrayna Başbakanlık sözcüsü Olga Lappo ise Yatsenyuk’un Sovyetler’in savaştan sonra Almanya’yı ikiye böldüğünü ima ettiğini savundu.

Yatsenyuk, Alman ARD televizyonuna yaptığı açıklamada, Sovyetler Birliği’nin İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya ve Ukrayna’ya saldırdığını, Moskova yönetimin bugün de aynı şekilde saldırı niyetinde olduğunu, buna izin verilmemesi gerektiğini ifade etmişti.

12:1298.833
Değişim :  0,20% |  201,46
Açılış :  98.574  
Önceki Kapanış :  98.631  
En Yüksek
98.970
En Düşük
98.239