Tahvil piyasasında işlem hacmi dibe vurdu

30.09.2015 15:04

Son güncelleme : 30.09.2015 17:14

Türk tahvillerinde işlem hacminin günde iki kereye kadar indiği belirtiyor. Societe Generale gelişen piyasalar stratejisi direktörü Phoeniz Kalen, "Yatırımcılar Türk tahvillerinin ellerinde kalacağından korkuyor" dedi.Tahvil piyasasında işlem hacmi dibe vurdu.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Türkiye'nin iki yıllık gösterge tahvillerinde işlem hacmi geçtiğimiz ay günde iki kereye kadar düştü. Akbank tahvil traderı Önder Türker'e göre, yabancı yatırımcının ilgisinin azalması ve yerel bankalarının işlem yapma isteğinde görülen gerileme, işlem gören tahvil hacminin azalamasına yol açtı.

Likiditenin iyice kuruması yatırımcıların, Güneydoğu'da PKK'yla devam eden çatışmalar, altı ay içinde ikinci kez yapılacak seçimler ve yavaşlayan ekonomik büyümeyle karşı karşıya olan ülkeden kaçınması için yeni bir sebep daha yaratmış oluyor. ABD faizlerinde artış beklentisiyle de birleşince, yatırımcıların Türk tahvillerinden çıkışı rekor seviyeye yükseldi.

Societe Generale gelişen piyasalar stratejisi direktörü Phoeniz Kalen, "Yatırımcılar Türk tahvillerinin ellerinde kalacağından korkuyor. Özellikle de Merkez Bankası'nın Fed'in normalleşmesiyle beraber faizleri artıracağına dair verdiği sinyaller bu korkukları daha da artırdı" dedi.

Yabancı yatırımcılar tahvillerde bu yıl net 5,5 milyar dolarlık satış yaptı. bu yılın en kötü performans gösteren gelişmekte olan ülke tahvilleri olan iki yıllık tahviller yıl başından bu yana 350 baz puandan fazla arttı ve TSİ 12:48 itibariyle yüzde 11,55 seviyesinden işlem görüyor.

Ünlü Portföy Yönetim varlık yöneticisi Murat Gülkan, "İşlem yapacak pek bir şey yok. Bankların elindebulunan hazine tahvillerinin çoğu vadesi dolana kadar elinde bulundurulan hesaplara aktarıldı" dedi.

NEGATİF DÖNGÜ

Likidite azlığı Türk lirası üzerindeki baskıyı da artırıyor. Citigroup stratejisti Luis Costa, tahvillerini satamayan traderların kayıplarını "uzun dolar hedgeleriyle" tekafi etmeye çalıştığını, bu durumun da "döviz ve tahvil faizleri arasında negatif bir döngü" yarattığını söyledi.

Costa, "Tahvil tarafında ana işlemciler baskı altında. Söylediklerine göre, Türk hükümet tahvil akımları nerdeyse yok olmak üzere" dedi.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591