TCMB İstikrar Raporu`nda öne çıkan 9 mesaj!

31.05.2016 10:13

Son güncelleme : 01.06.2016 09:43

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası fiyat istikrarını sağlama hedefine odaklı ve finansal istikrarı destekleyici duruşunu koruduğunu belirtti. İşte raporda öne çıkan 9 mesaj...Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) fiyat istikrarını sağlama hedefine odaklı ve finansal istikrarı destekleyici duruşunu koruduğunu belirtti.

TCMB tarafından yayınlanan '31 Mayıs 2016 Tarihli Finansal İstikrar Raporu’ndan Öne Çıkan Mesajlar' bilgilendirme notunda şöyle denildi:

"31 Mayıs 2016 Tarihli Finansal İstikrar Raporu’ndan Öne Çıkan Mesajlar

1. Geçtiğimiz Rapor döneminden bu yana küresel risk iştahında bir miktar iyileşme gözlenmekle birlikte genel olarak küresel piyasalardaki oynaklık devam etmektedir. Bu doğrultuda, gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımları da dalgalı seyrini sürdürmektedir.

2. Son yıllarda alınan makroihtiyati önlemler ve mali disiplinin devamı ülke ekonomisinin küresel şoklara karşı dayanıklılığını güçlendirmiştir.

3. Ilımlı ve istikrarlı büyüme eğilimi korunurken, dış ticaret hadlerinde yaşanan olumlu gelişmeler, tüketici kredilerinin ılımlı seyri ve temkinli para politikası duruşunun etkisiyle cari işlemler dengesinde iyileşme devam etmiştir.

4. Yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Kredilerin bileşimine bakıldığında, ticari kredilerin tüketici kredilerine kıyasla daha yüksek bir oranda büyümeye devam ettiği görülmektedir.

5. Tasarruf mevduatında yaşanan artış ve bireysel kredilerdeki ılımlı seyre bağlı olarak hanehalkı finansal kaldıraç oranı (yükümlülük/varlık)gerilemeye devam etmiştir.

6. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) otomatik katılım ve gelire dayalı makroihtiyati düzenlemeler tasarruf eğilimini ve basiretli borçlanmayı teşvik ederek finansal istikrarı destekleyecektir.

7. Bankalara tahsis edilen depo limitleri ile bankaların TCMB nezdinde bulundurdukları döviz ve altın varlıklarının toplamı sektörün kısa vadeli dış borçlarını fazlasıyla karşılamaktadır. Bu durum, döviz likiditesinde yaşanacak dalgalanmalara karşı sektörün yeterli likidite tamponlarına sahip olduğunu göstermektedir.

8. Uygulamadaki tedbirlerin etkisiyle bankacılık sektörünün yurt dışından temin ettiği borçların vadesi uzamaya devam etmektedir. Bu gelişme, bankaların döviz likiditesi dalgalanmalarına karşı dayanıklılığını artırmaktadır.

9. TCMB fiyat istikrarını sağlama hedefine odaklı ve finansal istikrarı destekleyici duruşunu korumaktadır."

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591