Türk Eximbank`tan kadın girişimcilere ve gençlere ihracat desteği

03.05.2019 13:52

Son güncelleme : 03.05.2019 15:24

Türk Eximbank, kadın girişimci ihracatçılara yönelik desteğin kapsamını genişleten ve genç girişimcilere de özel finansman imkanı sağlayan protokol imzaladı.AA

Türk Eximbank hem kadım girişimcilere hem de genç girişimcilere  finansmana erişimi kolaylaştırmak için katılımcı bankalarla iki kredi destek  protokolü imzaladı.

Türk Eximbank’ın kadın girişimcilere özel olarak sunduğu ve QNB  Finansbank’a kaynak sağlanması ile hayata geçen kredi programı Garanti Bankası,  İş Bankası ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) arasında imzalanan "Kadın Girişimci  İhracat Destek Kredisi" protokolü ile genişletildi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay himayelerinde, Türk  Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, İş  Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, TEB Genel Müdür Yardımcısı  Gökhan Mendi'nin katılımıyla bugün Türk Eximbank Genel Müdürlüğü’nde protokol  imza töreni gerçekleşti.

Türk Eximbank 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı  vesilesiyle ihracat sektöründe genç girişimcilere özel bir finansman imkanı  geliştirdi.

Bu çerçevede Türk Eximbank ve İş Bankası arasında imzalan "Genç  Girişimci İhracat Destek Kredisi" protokolüne ilişkin imza töreni de Ticaret  Bakan Yardımcısı Sayın Rıza Tuna Turagay himayelerinde, Türk Eximbank Genel  Müdürü Sayın Adnan Yıldırım ve İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail  Şimşek'in katılımıyla imzalandı.

"TÜRK EXİMBANK'IN İHRACAT KREDİ DESTEĞİ 48,4 MİLYAR DOLARA ÇIKACAK"

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, imza töreninde yaptığı  konuşmada ihracatın Türkiye ekonomisinin lokomotif gücü olduğunu, bugün kadın  girişimcilere ve genç girişimcilere destek vermekten büyük mutluluk duyduklarını  belirtti.

Turagay, 2002'de 36 milyar dolar Türkiye ihracatının 3,4 kat artırarak  2018'de 168 dolara yükseltildiğini anımsattı.

İthalatın geçen yıl yüzde 4 düşüşle 223 milyar dolara seviyesine  gerilediğini ifade eden Turagay, "2019 yılını çok önemsiyoruz. İhracatımızı daha  ileri seviyelere çıkarmayı hedefliyor ve onun için çalışıyoruz. Bu kapsamda da  Ticaret Bakanlığı olarak devlet yardımları mekanizmasına da önemli bir tahsisat  ayırdık. Buradan 3,1 milyar TL'lik bir desteği ihracatçılarımıza kullandırmak  amacındayız. Develet yardımları mekanizmasını da gözden geçiriyoruz. Daha etkin  ve amacına uygun olarak kullandırmayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Turagay, finansmana erişimin çok önemli olduğuna dikkati çekti. Türk  Eximbank'ın geçen yıl 44,2 milyar dolarlık ihracata finansman desteği sağladığını  hatırlatan Turagay, bu yıl bu desteği yüzde 10'luk artışla 48,4 milyar dolara  çıkarmak istediklerini söyledi.

Bunun Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 27'sinin Türk Eximbank  tarafından desteklendiği anlamına geldiğini dile getiren Turagay, ihracatta katma  değerli ürünlerin payının artırılması gerektiğini vurguladı.

Turagay, şunları kaydetti:

"İhracatın artırılması için çok çalışmamız lazım. Kadın  girişimcilerimizi ve genç girişimcilerimizi desteklememiz gerekiyor. Onları  ihracata yönlendirmemiz gerekli. Kadınlarımızın iş gücüne katılımı yüzde 34,2 ile  OECD ortalamasının altında. Bu oranı artırmalıyız. Amacımız bu oranı yüzde 50'nin  üzerine taşımak. Bugün çok önemli bir adım atıyoruz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle QNB Finansbank aracılığı ile  sunulan 'Kadın Girişim İhracat Destek Kredisi' programınının kapsamını  genişletiyoruz. Bugün Garanti Bankası, İş Bankası ve TEB'in katılımıyla programın  kapsamı genişletildi. Kadın girişimcilerimize 800 milyon dolar ve 400 milyon TL  tutarında bir limit açıyoruz.Genç girişimcilerimiz için de bugün destek programı  açıklıyoruz. Türk Eximbank ve İş Bankası arasında imzalanan 'Genç Girişimci  İhracat Destek Kredisi' protokolü ile genç girişimcilerimize toplam 200 milyon  dolar ve 100 milyon TL tutarında kredi açıyoruz. Böylece hem kadın  girişimcilerimize hem de genç girişimcilerimize toplam 1 milyar dolar ve 500  milyon TL tutarında kredi limiti sağlamış oluyoruz."

"KADIN GİRİŞİMCİLERİMİZE 800 MİLYON DOLAR VE 400 MİLYON TL KREDİ  LİMİTİ AÇTIK"

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım da 8 Mart Dünya Kadınlar  Günü vesilesiyle QNB Finansbank aracılığı ile sunulmaya başlanan "Kadın Girişimci  İhracat Destek Kredisi" ile bugüne kadar 18 kadın girişimciye 1 milyon doları  üzerinde destek sağlandığını belirtti.

Bugün imzalanan protokol ile her bir bankaya 100 milyon TL ve 200  milyon dolar olmak üzere toplam 400 milyon TL ve 800 milyon dolar tutarında bir  kredi limiti açıldığını ifade eden Yıldırım, söz konusu limit kapsamında yüzde  50'den fazla ortaklık payı kadın girişimcilere ait olan ihracatçı firmaların Türk  Eximbank'ın Sevk Öncesi İhracat Kredileri (SÖİK) programı dahilinde TL kredilerde  azami 100 bin TL’ye kadar, yabancı para cinsinden olan kredilerde ise 500 bin  avro/dolara kadar 1 yıl vadeli kredi kullanabileceklerini dile getirdi.

Yıldırım, yabancı para bazındaki krediler için faiz oranının Türk  Eximbank’ın kısa vadeli yabancı para kredileri için uygulanmakta olan faiz  oranının 25 baz puan altında belirlendiğine dikkati çekti.

Türk Eximbank’ın ihracatçı kadın girişimcilere, tüm kredi  programlarında da öncelik sağlayacağını ve böylelikle daha fazla ihracatçı kadın  girişimciye finansman desteği sunmayı hedeflediklerini anlatan Yıldırım, genç  girişimcilere sundukları özel destek hakkında şunları kaydetti:

"SÖİK kredilerinde öncelikli kullandırım sağlayan 'Genç Girişimci  İhracat Destek Kredisi' kapsamında kredi talep tarihinden itibaren en çok 5 yıl  önce kurulmuş olmak şartıyla, yüzde 51 veya daha çok paya sahip ortağı 20-45 yaş  aralığında bulunan ya da pay oranı yüzde 20-50 arasında olan ortaklarından en  yüksek paya sahip ortağı 20-45 yaş aralığında bulunan genç girişimci  ihracatçılara, firma başına 100 bin TL ve 500 bin avro/dolar olmak üzere TL  bazında toplam 100 milyon TL, YP bazında 200 milyon dolar destek sağlanması  hedeflenmekte olup, bu destek TL bazında geçerli SÖİK vade ve faiz/kar payı  oranlarından, YP bazında ise 25 baz puan faiz indirimi ile genç girişimci  ihracatçılara sunulacaktır.

Genç girişimci ihracatçıların desteklenmesi için, Genç Girişimci  İhracat Destek Kredisi’ne ilave bazı ayrıcalıkların da hayata geçirilecek. Türk  Eximbank’ın herhangi bir kredi programında kredi başvurusu bulunan genç  girişimcilere, 2019 yılı sonuna kadar kredi kullandırımlarında öncelik  verilecektir. Bunun yanında, Türk Eximbank 'Kısa Vadeli İhracat Kredi Sigortası'  ve 'Kısa Vadeli Yurt İçi Kredi Sigortası' kapsamında 19 Mayıs 2019 – 31 Aralık  2019 arasında yeni poliçe yaptıran genç girişimcilere 1 yıl boyunca alıcı analiz  ücreti muafiyeti sağlanacaktır. Diğer yandan, genç girişimci ihracatçıların  makine yatırımları finansmanı için 'Finansal Kiralama Şirketlerine Yönelik Kredi'  kapsamında anlaşmalı leasing şirketlerine yönlendirilmesi sağlanacak, genç  girişimcilere özel 25 baz puan faiz indirimi uygulanacaktır."

"KADIN GİRİŞİMCİLERİMİZE 5,5-6 MİLYAR TL FİNANSMAN SAĞLADIK"

Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil ise Garanti olarak 2006'dan bu  yana kadınlara sektörün öncüsü olarak destek verdiklerini ve vermeyi de  sürdüreceklerini söyledi.

"Kadınlarımız güçlü toplum yapısının olmazsa olmaz bir parçasıdır"  diyen Erbil, bankalara düşen görevin kadınların ekonomideki rolünü artırmak  olduğunu vurguladı.

Erbil, banka olarak kadınlara yönelik yaptıkları çalışmaları dört ana  başlık altında topladıklarını belirterek, "Kadın girişimcilerimize finansman  sağlamak, kadınlarımızı cesaretlendirmek, eğitim ve kadınların yeni pazarlara  ulaşma da onlara yardımcı olmak. Bugüne kadar finansman desteğimiz 5,5-6 milyar  TL'ye ulaştı. Kadınlarımıza desteğimizi artırarak sürdürmek istiyoruz. Kadın  ihracatçılarımıza destek vermekten Garanti olarak çok mutluyuz." diye konuştu.

"SÜRDÜRÜLEBİLİR GÜÇLÜ BÜYÜMENİN SAĞLANABİLMESİ İÇİN İHRACATIN  ARTIRILMASI SON DERECE KRİTİK"

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek de ihracatçıların  en büyük destekçisi Türk Eximank ile ihracatçı genç girişimciler ve kadın  girişimcilere destek vermek için bir araya geldiklerini belirtti.

Yüksek seyreden kurların bir takım olumsuz etkilerinin yanında dış  ticaret açısından rekabet avantajı getirdiği bu dönemin Türkiye için ihracatını  güçlendirmek ve ihracat pazarlarını çeşitlendirmek adına bir fırsat penceresi  yarattığının altını çizen Şimşek, "Ülkemizde orta ve uzun vadede sürdürülebilir  güçlü büyümenin sağlanabilmesi için de ihracatın artırılması son derece kritik.  Bunun için genç girişimcilerin ve kadın girişimcilerin desteklenmesinin önemli  çıktılarının olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Şimşek, İş Bankası'nın geçmişten bugüne hem genç girişimcileri hem de  kadın girişimcileri desteklediklerini, bundan sonra da bu anlayış içinde katkı  vermeyi sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

"KADIN GİRİŞİMCİLERE TEMİNATSIZ FON SAĞLADIK"

TEB Genel Müdürü Yardımcısı Gökhan Mendi ise finansal erişim  tarafında, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile kadın girişimcilere  teminatsız olarak 50 milyon avroluk fon sağladıklarını, KGF tarafında yine kadın  girişimcilere 53 milyon liralık kredi kullandırımı yaptıklarını anımsattı.

50 bin kadın girişimciye 1,5 milyar liranın üzerinde kredi desteği  sağladıklarını anlatan Mendi, ülkenin dört bir yanındaki kadın patronlara  ulaşarak işlerini geliştirmek için ihtiyaç duydukları bilgiyi sağlamak amacıyla  TEB Kadın Akademisi’ni hayata geçirdiklerini söyledi.

Mendi, Kadın Akademisi’nde iş dünyasının başarılarıyla ilham veren  kadın patronlarını katılımcılarla buluşturduklarını, düzenledikleri atölye  çalışmalarıyla da katılımcılara etkin stratejik planlama ve yönetimin ipuçlarının  anlatıldığını, liderlik ve yöneticilik becerilerini geliştirmeye yönelik  çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

"ŞİRKETLERİN PERFORMANSINI ÖLÇECEĞİZ"

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ticaret Bakan  Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türk Eximbank'ın geçen yıl 11 bin 72 firmayı  kredilendiğini, sigorta kapsamına aldığını belirtti.

Bu yıl firma sayısını 12 bin 500 firmaya çıkarmayı amaçladıklarını  söyleyen Turagay, "11 bin 72 firma içinde KOBİ'lerin payı yüzde 60-65 iken, bu  yıl oran yüzde 70'i geçmiş durumda. Amacımız yüzde 75'in üzerini görmek. Faiz  oranları da piyasa faiz oranlarının oldukça altında. Eximbank burada geçenlerin,  kadınların ve KOBİ'lerin ihracatını artırması adına önemli bir işlevi yerine  getiriyor." ifadelerini kullandı.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, gelecek dönemde hem kadın  girişimci hem de genç girişimcilere yönelik kredi protokolüne diğer bankaların da  katılım sağlayabileceğini söyledi.

İhracat kredilerinde KOBİ'lere öncelik verdiklerini belirten Yıldırım,  "Kadın Girişimci İhracat Destek Kredisi" ve "Genç Girişimci İhracat Destek  Kredisi" protokollerindeki 25 baz puan faiz indirimini 50 baz puana  çıkarabileceklerini ifade etti.

Yıldırım, tahsis edilecek kredilerin ihracata katkısına ilişkin soru  üzerine, şu değerlendirmeleri yaptı:

"2018 yılından itibaren verilen kredilerin ihracata katkısını  hesaplamaya başladık. Merkez Bankasının kullandığı bir model var, onu  kullanıyoruz. 2018 yılında kullandırdığımız 28 milyar dolarlık kredinin 2018  ihracatına yüzde 3,4, parasal karşılık olarak 5,7 milyar dolarlık artış etkisi  yarattığı sonucuna vardık. Artık şirketlerimizin de performansını ölçeceğiz.

Şirketlerin ihracata katkısını da ölçeceğiz. Bununla birlikte ihracat  sigortası yaptırıp yaptırmama da önemli bir kriter olacak. Firmaların kur riski  alıp almadığına da bakacağız. Kur riski almayan, ihracat alacağını sigorta  ettiren ve verdiğimiz kredileri ihracat artışı şeklinde performansa dönüştüren  firmaları önümüzdeki dönem daha çok tercih edeceğiz."

Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, 1 yıl içinde mevcut tahsis  edilen toplam limitlerin kullandırılacağını belirterek, "Yıl sonuna kadar dolar  cinsinden limitin yüzde 65'i kullandırılır. TL tarafında yıl sonuna kalmadan  limitin tamamı biter." şeklinde konuştu.

18:052.750
Değişim :  0,98% |  26,82
Açılış :  2.730  
Önceki Kapanış :  2.724  
En Yüksek
2.763
En Düşük
2.707
imkb grafik
BIST En Aktif Hisseler18:05
KONTR 172,70 572.798.659 % 10,00  
OBASE 13,97 5.878.604 % 10,00  
CANTE 70,40 113.847.853 % 10,00  
DAPGM 35,42 81.807.065 % 10,00  
YBTAS 26.070,00 772.172 % 10,00  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 17,9180 17,9196 % 0,06  
Euro 18,2211 18,2749 % -0,54  
Sterlin 21,5663 21,6744 % -0,70  
Frank 18,5544 18,6662 % -0,69  
Riyal 4,7546 4,7785 % 0,04  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.775 1.776 -15,45  
Altın Gr. 1.022 1.023 -9,00  
Cumhuriyet 6.849 6.953 -24,00  
Tam 6.837 6.941 -49,00  
Yarım 3.331 3.393 -25,00  
Çeyrek 1.671 1.696 -12,00  
Gümüş.Ons 19,88 19,93 -0,27  
Gümüş Gr. 11,45 11,48 -0,16  
B. Petrol 94,46 94,46 0,34