Ünlü işadamı tutuklandı!

29.09.2016 14:12

Son güncelleme : 30.09.2016 07:47

FETÖ soruşturması kapsamında serbest bırakılmalarına yapılan itiraz mahkemece kabul edilen ve haklarında yakalama kararı çıkarılan 9 şüpheli arasında bulunan, restoran zinciri sahibi Ahmet Tuzlu tutuklandı.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Fetullahçı Terör  Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında serbest  bırakılmalarına savcılıkça yapılan itiraz mahkemece kabul edilen ve haklarında  yakalama kararı çıkarılan 9 şüpheli arasında bulunan restoran zinciri sahibi  Ahmet Tuzlu tutuklandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcıvekili İsmail Uçar tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Tuzlu'nun, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda çıkarıldığı nöbetçi İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği'nde, hakkındaki yakalama kararı yüzüne okunarak tutuklandığı öğrenildi.

Yakalaması olan şüphelilerden Cahit Durmaz, Özlem Rukiye Kartal Üçüncü  ve TUSKON Başkan Yardımcısı Rana Tezcan Açıkgöz bir süre önce tutuklanmış,  şüphelilerden Güllüoğlu baklavalarının sahibi Nejat Güllü ise delil durumunun  lehine değişme ihtimali göz önüne alınarak adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

Soruşturma kapsamında 40'a yakın şüpheli, tutuklu bulunuyor.

SÜREÇ

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından örgütün iş dünyası  yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, örgütle bağlantısı  bulunduğu tespit edilen TUSKON'a yönelik operasyonda 196 kişi hakkında gözaltı  kararı verilmiş, gözaltına alınan aralarında Ömer Faruk Kavurmacı, Faruk Güllü,  Nejat Güllü, Rena Tezcan Açıkgöz'ün de bulunduğu 65 şüpheli tutuklanmaları  talebiyle hakimliğe sevk edilmişti.

Mustafa Şevki Kavurmacı'nın da içinde yer aldığı 17 şüpheli savcılıkça  serbest bırakılmıştı. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, 65 şüpheliden Ömer Faruk  Kavurmacı ve Faruk Güllü'nün de bulunduğu 27'sinin silahlı terör örgütüne üye  olmak suçundan tutuklanmasına karar vermişti. Hakimlik, Nejat Güllü ve Açıkgöz'ün  de içinde bulunduğu 38 kişiyi adli kontrol hükümleri uygulayarak serbest  bırakmıştı.

Soruşturmayı yürüten savcılık, bu şüphelilerin serbest bırakılmasına  itiraz ederek, şüpheliler hakkında ''Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs  etmek'' ve ''Silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklamaya yönelik  yakalama kararı çıkarılmasını talep etmişti.

Bu talebi değerlendiren nöbetçi İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği 3,  İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği 4 ve İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği ise 2  şüpheli hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti.  Hakimlikler, diğer 29 şüpheli hakkında tutuklanmaya yönelik yakalama kararı  talebini ise reddetmişti.

Soruşturma kapsamında ayrıca, haklarında gözaltı kararı verilen ancak  adreslerinde bulunmayan, TUSKON Başkanı Rızanur Meral'in de aralarında bulunduğu  114 şüpheli hakkında ise tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591