4,5G mobil ticareti uçuracak!

24.09.2015 11:51

Son güncelleme : 24.09.2015 14:56

Zamandan ve mekandan bağımsız olarak müşterilere alışveriş imkanı sunabilen elektronik ticaret, mobilde 4,5G atağıyla hem girişimcilerin hem de tüketicilerin gözdesi haline geldi.Zamandan ve mekandan bağımsız olarak müşterilere alışveriş imkanı sunabilen elektronik ticaret, mobilde 4,5G atağıyla hem girişimcilerin hem de tüketicilerin gözdesi haline geldi. Rekabetin de arttığı bu hızlı büyüme sürecinde geleceği öngörüp uygun yatırım yapan e-ticaret şirketleri pazarda öne çıkarken, sektöre yatırım yapan firmaların avantajlı hale gelerek çok hızlı büyüdükleri dikkati çekiyor.

Sektör oyuncuları, gelecekte mobil ticaretin katlanarak büyüyeceğini ve internet hızının artmasıyla mobil ticaret işlem hacminin de daha yüksek seviyelere ulaşacağını ifade ediyor.

Sahibinden.com Üst Yöneticisi (CEO) Burak Ertaş, alışverişte mobile doğru bir yönelim olduğuna işaret ederek, "Mobilden, internet sitelerine olan erişimde hızlı bir yükseliş var. Bu yılı kapatırken büyük e-ticaret sitelerinin yüzde 40-50'lileri bulabileceğini düşünüyorum" dedi.

Hepsiburada.com Pazarlama Grup Başkanı Özgür Doğan da akıllı telefonların yaygınlaşması ile e-ticaret uygulamalarının çoğalması ve yeni ödeme seçeneklerinin, tüketicileri online alışverişte mobile doğru yönlendirdiğini belirterek, araştırmaların, mobil kanallardaki alışveriş trafiğinin arttığını, mobil ticaretin, e-ticaret sektörünün büyümesine ivme kazandırdığını ortaya koyduğunu anlattı.

'MOBİLDEN ALIŞVERİŞ YÜZDE 50'YE ÇIKACAK'

Merkezi ABD'de bulunan Forrester Araştırma Şirketi Baş Uzmanı Thomas Husson ise mobil ticaretin önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu belirterek, "Avrupa'da akıllı cep telefonlarından ve tabletlerden yapılan alışverişler, elektronik ticaretin yüzde 25'ini oluşturuyor. Bu eğilim devam edecek ve bazı ülkelerde yüzde 50'ye kadar çıkacak" dedi.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591