Almanya, yabancıların şirket alımında kontrolü sıkılaştırdı

19.12.2018 16:37

Son güncelleme : 20.12.2018 11:02

Almanya`da hükümet, yabancıların savunma, gıda, su, enerji, telekom, ulaşım altyapısı, finans ve siber güvenlik alanında faaliyet gösteren Alman şirketlerini devralması konusunda kuralları sıkılaştırdı.AA

Alman hükümeti, ulusal güvenlik için önem taşıyan Alman şirketlerinin  Avrupa Birliği (AB) dışından bir yatırımcı tarafından satın alınması durumunda  daha kolay müdahale etmek için güvenlik soruşturması için kriter olan hisse  oranını yüzde 25’ten yüzde 10’a düşürdü.

Ülke için "kritik" olarak nitelendirilen sektörlerde yer alan Alman  şirketlerini daha iyi korumak için hükümete daha fazla yetki veren yeni kriter,  özellikle savunma, gıda, su, enerji, telekom, ulaşım altyapısı, finans veya siber  güvenlikle ilgili şirketleri kapsıyor.

Berlin’in yeni kriterinin öncelikle Çinli yatırımcıları hedef aldığı  iddia ediliyor. Almanya, Çinli yatırımcıların ülkenin sanayisini olumsuz yönde  etkilemesi ve ülkenin ileri teknoloji alanındaki know-how'ının ülke dışına  taşınması konusunda endişeler yaşıyordu.

ALMANYA'NIN SERBEST DOLAŞIMA DAHA FAZLA İHTİYACI VAR

Alman Sanayi Federasyonu (BDI), Alman kabinesinin aldığı kararı  eleştirerek, Almanya’nın yabancı yatırımcılara açık olması gerektiğini belirtti.

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) Dış Ticaret Direktörü  Volker Treier, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu değişikliğin yabancı  yatırımcıya olumsuz sinyal göndermemesi için dikkatli bir şekilde uygulanması  gerektiğini vurgulayarak, Alman iş dünyasının, mülkiyetin korunması ve sermayenin  serbest dolaşımına diğer ülkelerin iş dünyasından daha çok bağlı olduğunu  kaydetti.

Treier, bir girişimcinin yasal olarak kazanılmış mülkünü satmasına  izin verilmesinin önemli olduğunu belirterek, yabancı yatırımcılar için güvenlik  soruşturmalarında kriterin yüzde 25’ten yüzde 10'a düşürülmesinin sorun  oluşturabileceği uyarısında bulundu.

Öte yandan, Alman medyasında, Federal Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri  Dairesi’nin (BSI), yüksek teknoloji üreten Alman şirketlerini Çin merkezli siber  saldırılara karşı uyardığı iddiasına yer verildi.

18:0586.796
Değişim :  -0,47% |  -407,79
Açılış :  86.945  
Önceki Kapanış :  87.204  
En Yüksek
87.519
En Düşük
86.552