AP `Türkiye` kararını açıkladı!

24.11.2016 14:16

Son güncelleme : 25.11.2016 07:52

Avrupa Parlamentosu, Türkiye`nin AB ile sürdürdüğü müzakerelerin geçici olarak dondurulmasını tavsiye eden tasarıyı kabul etti.Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye'nin Avrupa Birliği  (AB) ile sürdürdüğü müzakerelerin geçici süreliğine dondurulmasını tavsiye eden  ve hukuki bağlayıcılığı olmayan tasarıyı kabul etti.

AP Genel Kurulunda salı günü görüşülen ve bugün oylanan tasarı 37'ye  karşı 479 oyla kabul edildi. Oylamada, 107 üye çekimser görüş bildirdi.

Tasarıda üyelik müzakerelerinin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15  Temmuz darbe girişimi sonrası ortaya çıkan durum ve OHAL uygulamasının getirdiği  şartlar nedeniyle geçici olarak dondurulması isteniyor.

Kararda, üyelik müzakerelerinin yeniden başlayabilmesi için OHAL  uygulamasının kaldırılması gerektiği belirtilerek, Avrupa Birliği ve Avrupa  Parlamentosunun darbe girişimini güçlü bir şekilde kınadığı ve Türkiye’nin  sorumluları yargılama hakkının meşru olduğu vurgulandı.

AP'nin üyelik müzakerelerini sonlandırma veya dondurma yetkisi  olmamakla birlikte, alınan karar AB Konseyi ve üye ülke yönetimlerine siyasi  anlamda mesaj niteliği taşıyor.

Türkiye ve AB arasındaki üyelik müzakereleri konusunun, aralık ayında  toplanacak AB Liderler Zirvesi'nde gündeme gelmesi bekleniyor.

TÜRKİYE REST ÇEKTİ

Türkiye, AP'nin vereceği kararın bir hükmü olmayacağını dün en yetkili ağızdan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözleriyle ilan etti. Erdoğan, dün İstanbul'da yaptığı konuşmada, "Sonuç ne çıkarsa çıksın bu oylamanın bizim nezdimizde hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Avrupa Parlamentosu’nun böyle bir oylamaya gitmeye tevessül etmesi dahi terör örgütlerine kol kanat gerdiğinin, onların yanında saf tuttuğunun ifadesidir" dedi.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591