BIST`ten halka arz öncesi hızlı trader atağı!

11.03.2016 10:17

Son güncelleme : 11.03.2016 11:19

Halka arz planları yapan Borsa İstanbul, yüksek hızlı traderların payını artırmak istiyor.Borsa İstanbul (BIST) uzun zamandır ertelenen halka arz planları öncesinde hızını artırmak istiyor.

Bloomberg News'un haberine göre, daha önce "yüksek frekanslı traderların" işlemlerde daha geniş rol alması için daha hızlı bir platforma geçen Borsa İstanbul'un başkanı Tuncay Dinç, şimdi de bilgisayar donanımlı şirketlerin işlem hacimlerini artırmasını umuyor. Hedef böylece borsada kârlılığı da artırmak.

BIST CEO'su Dinç'in önderliğinde borsada işlemleri eşleştiren bilgisayar yeni bir veri merkezine taşındı ve yüksek hızlı traderlar serverlerını aynı binaya taşımaya davet edildi. Ortak yerleşim denilen bu yöntemle belirli bir fiyat karşılığında şirketlere borsanın bilgisayarlarına mümkün olan en hızlı şekilde erişme imkanı verildi.

Veri merkezindeki alanı diğer borsalara ve traderlara kiralamak istediklerini söyleyen Dinç, "Bu bize maliyet verimliliği sağlayacak ve Borsa İstanbul2un faaliyetlerinin güvenilirliğini artıracak" dedi.

BIST'te verilen emirlerin yüzde 22'si şimdiden bu merkezden geliyor, ancak bunun ne kadarının yüksek frekanslı traderlardan geldiği bilinmiyor.

Halk arz planları ilk olarak bir önceki başkan İbrahim Turan döneminde duyurulmuştu. Ancak Dinç'e göre planlar o zamandan bu yana değişti. Şirket hala sermayesinin yüzde 42,75'ini halka açmak istiyor, ancak tek değil, iki parça olarak.

Şimdi borsanın halka arzı için üçüncü bir dış yatırımcı bekleniyor. Nasdaq geçen yıl Borsa İstanbul'dan yüzde 7 hisse almıştı. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nı da yüzde 10 hissesi bulunuyor.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591