`Borsa İstanbul`la ilgilenen çok yatırımcı var`

27.01.2017 12:38

Son güncelleme : 02.02.2017 11:38

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, "Çin`den ABD`ye kadar borsa grubuyla ilgilenen, hatta çoğunluk hissesi dahil satın almak isteyen çok yatırımcı grubu var" dedi.Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Borsa İstanbul'un halka arzını gelecek yıl Türkiye, Avrupa ve  uluslararası camiada ses getirecek bir dizaynla yapacaklarını, halka arzın  2018'in 2'nci veya 3'üncü çeyreğinde gerçekleştirilmesini düşündüklerini ifade  ederek, "Çin'den ABD'ye kadar borsa grubuyla ilgilenen, hatta çoğunluk hissesi  dahil satın almak isteyen çok yatırımcı grubu var." dedi.

Karadağ, Borsa İstanbul ve Türkiye Varlık Fonu için düzenlenen NASDAQ  gong töreni dolayısıyla bulunduğu New York'ta, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  ABD'de Donald Trump'ın başkanlığı devralmasının Türkiye için hayırlı olması,  dalgalanmaları atlatıp 2017'nin de çok başarılı ekonomik hamlelerin yapıldığı bir  yıl olması temennisinde bulundu.

Karadağ, başkanlık için referandumun gelecek aylarda  gerçekleştirileceğini hatırlatarak, "Bu siyasi gelişmelerdeki istikrarla birlikte  2019'a kadar Türkiye için çok ciddi bir fırsat oluşacak. Belki Suriye ve Irak  tarafında da Rusya, İran ve ABD'nin desteğiyle sağlanacak konsolidasyonla çok  ciddi yatırım ve ekonomik hamleleri atabileceğimiz bir yıl olacak. Makro tarafta,  biz Borsa İstanbul olarak konsolidasyonumuzu ciddi oranda tamamladık." şeklinde  konuştu.

'2017 SONUNA DOĞRU ÇOK OLUMLU BİR HAVA YAKALARSAK (HALKA ARZI) ÖNE DE ALABİLİRİZ'

Himmet Karadağ, bu yıl içerisinde halka arz için hazırlıkların  tamamlanacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Sektördeki paydaşlarımızla, aracı kurumlarla, yatırım kuruluşlarıyla  beraber çok sıkı bir şekilde hazırlanacağız. Borsa İstanbul'un halka arzını 2018  yılında Türkiye, Avrupa ve uluslararası camiada ses getirecek bir dizaynla  gerçekleştireceğiz. Halka arzın 2018'in 2'nci veya 3'üncü çeyreğinde  gerçekleştirilmesini düşünüyoruz. Ancak uluslararası yatırım ikliminde eğer 2017  sonuna doğru çok olumlu bir hava yakalarsak öne de alabiliriz.

Oran, siyasetin belirleyeceği bir alan... Ne kadarını satmak  istiyoruz? Örnek bir halka arz olması açısından belli bir derinliği yakalayacak  büyüklük olması gerekiyor. Bunun için ulusal ve uluslararası tanıtım turuna  çıkacağız. Bu anlamda da yine bir büyüklük gerekiyor. Milyarın altında olmaması  gerektiğini düşünüyorum. Bu tabii ki uluslararası yatırım iklimine göre milyar  lira da, milyar dolar da olabilir. Çin'den ABD'ye kadar Borsa grubuyla ilgilenen,  hatta çoğunluk hissesi dahil satın almak isteyen çok yatırımcı grubu var."

'YABANCI YATIRIMCILAR HİSSELERİN TAMAMINI ALMAK İSTESE BİLE SATMAYACAĞIZ'

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, halka arzı, sadece para  kazanmak veya Hazine'ye bir gelir transfer aracı olarak görmediklerini, örnek bir  ürün dizaynıyla uzun süredir sermaye piyasalarına çekemedikleri küçük yatırımcıyı  da borsaya getireceklerini söyledi.

Yabancı yatırımcıların hisselerin tamamını almak istese bile  satmayacaklarını belirten Karadağ, "Mutlaka ciddi bir oranda yerli yatırımcıya  pay ayıracağız. Bu diğer halka arzlarda da oldu. Büyük halka arzlarda mutlaka  yerli yatırımcıya belli bir pay ayrılabiliyor." diye konuştu.

'ÇİN VE HONG HONG BORSASINDAN YETKİLİLER GELDİ'

Borsaların çok karlı ve düzenli gelir rakamlarına sahip olduğunu vurgulayan Karadağ, şunları kaydetti:

"Sermaye piyasalarımız finansal tarafta geçtiğimiz 2-3 yılda çok  sıkıntılı alanlardan geçmesine rağmen Borsa İstanbul, yüzde 60-70'lere varan  oranda karlılıkla nakit üretmeye devam etti. Ekonominin gelişme dönemlerinde bu  rakamlar çok çok daha yüksek boyutlara çıkacak. Sermaye piyasalarına olan güveni,  bireysel yatırımcıların sermaye piyasalarına kazandırılmasının bir aracı olarak  da görmek lazım. Halka arz noktasında Çin'den çok ilgi var. ICBC ve Çin Guangcai  Group halka arzla ilgileniyor. Çin ve Hong Hong borsasından yetkililer geldi.  Körfez'den de ilgilenenler var. ABD'de yatırımcı kuruluşları portföy yatırımı  olarak düşünüyor.

Zaten NASDAQ ortağımız olduğu için ABD'de stratejik ortak aramıyoruz.  Avrupa'da Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası ortak. Körfez'den İslam Kalkınma  Bankası ile stratejik iş birliğine başladık. Bunun dışında ürün şekillendikçe  tanıtım turlarında anlatacağız. Merrill Lynch, Morgan Stanley ve Goldman Sachs  ile toplantılar yapacağız. Buradaki amacımız, buradaki yatırım iklimi hakkında  bilgi sahibi olmak ve Borsa İstanbul'un halka arzı öncesi 'nelere dikkat etmesi  lazım, nasıl bir ürün dizayn edelim, hangi alanlarda hazırlıklar yapalım?'  üzerinde çalışacağız. Buradaki tepkilere göre yatırımcıların talepleri  doğrultusunda halka arzımızı dizayn edeceğiz."

'ÜRÜNÜ ÖYLE DİZAYN EDECEĞİZ Kİ EVLADİYELİK YATIRIM OLACAK'

Himmet Karadağ, bir soru üzerine, Borsa İstanbul'un halka arzına  ilişkin şu bilgileri verdi:

"Ürünü öyle dizayn edeceğiz ki evladiyelik yatırım olacak. Mesela  Takasbank'ın hisselerini elinde bulunduranlar hiç satmak istemiyor. Çünkü yılda  düzenli 200-300 milyon lira net kar elde ediyor. 100 milyon civarında da kar  dağıtıyor. Yüzde 1'iniz olsa, her sene 1 milyon geliyor. Onu aşacağımızı da  düşünüyorum. Yüzde 1'ini aldığınızda Borsa İstanbul tam evladiyelik. Her yıl 2  milyon, 3 milyon lira kar dağıtımıyla kar akacak. Asgari belli bir oranda kar  dağıtacağımızı prospektüsüne de yazacağız. Şu anki planımıza göre önümüzdeki 5-10  yıllık süreçte yüksek bir yatırım veya nakit ihtiyacı yok. Dolayısıyla  kazandığını yatırımcısıyla paylaşacak ve büyüme eksenleri de henüz başlangıçta.  Hisse piyasasında çok ciddi bir büyüme eksenimiz var."

Borçlanma araçları piyasasında 200 milyar liralık kamu kağıdının  ticaretini ve takasını yaptıklarını belirten Karadağ, "Sadece bu yıl içerisinde  450 milyar liraya çıkacak. Yani 2-3 katına... Hükümetin son dönemde kur riskinden  arınma amaçlı teşvik politikaları da oradaki pazarı en az 2 katına yükseltecek.  Hem yüksek kar hem yüksek büyüme trendi... Şu an GSYH ile kıyasladığımızda  hissede yüzde 10 bandının bile altında. GSYH'nin 2 katı bir büyüklük öngörülüyor.  Önümüzde çok ciddi bir büyüme ekseni var. Bu uluslararası yatırımcılar için o  kadar cazip ki... 2017 veya 2018'de halka arz gerçekleştikten sonra da büyüme  trendi artarak devam edecek." ifadelerini kullandı.

'TEKNOLOJİ İHRAÇLARIMIZ DA SÖZ KONUSU OLACAK'

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, teknolojik iş  birliğinde, satın alma pozisyonundan artık teknolojiyi ihraç eder konuma  geçeceklerini belirterek, "Bu anlamda, Kazakistan, İran ve Körfez ülkelerinden  hem know how transferi hem de teknolojik altyapımızı birlikte geliştirelim  talepleri var. Arkadaşlar teknik düzeyde görüşmeleri sürdürüyorlar, belki Borsa  İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) geçişinden sonra artık kendi  ürettiğimiz teknoloji tarafında teknoloji ihraçlarımız da söz konusu olacak."  şeklinde konuştu.

Karadağ, Borsa İstanbul'un, NASDAQ süreciyle hem donanım hem yazılım  altyapısı anlamında komple yeniden dizayn edilerek kodlandığını, NASDAQ ile 4  yılı da geçen stratejik ortaklıktan bugüne kadar pay piyasasında NASDAQ ekibi ve  kendi yazılımcılarının birlikte yaptığı çalışmalardan yararlandıklarını anlattı.

Karadağ, VİOP'ta teknoloji geçişinin 6 Mart'ta tamamlanacağını  belirterek, "Devamında ise Borçlanma Araçları Piyasası ile Kıymetli Madenler ve  Kıymetli Taşlar Piyasası'nın da geçişiyle süreç tamamlanmış olacak. Tüm  pazarlarda geçiş tamamlandıktan sonra stratejik iş birliği devam ediyor olacak.  Zaten NASDAQ, Borsa İstanbul'un stratejik ortağı. Halka arzdan sonra da o payları  elinde tutmaya, uzunca bir süre elinde tutmaya devam edecek." diye konuştu.

'(BORSADA) KURUN ETKİSİYLE YÜZDE 25 UCUZLUK VAR, ÇALAN VERMEZ YANİ,  O KADAR UCUZ...'

Borsa İstanbul'a ocak ayında 500 milyon doların üzerinde net yabancı  girişi gerçekleştiğini kaydeden Karadağ, "Çok ciddi bir net giriş... Kurun  etkisiyle de yüzde 25 ucuzluk var, çalan vermez yani, o kadar ucuz... Alım yapmak  için referandum sonrasını bekleyenler fırsatı kaçırırlar. Yatırım yapmak  isteyenlerin şu an hızlı bir şekilde karar verip girmeleri lazım. Sonra bu kadar  uygun fiyatlara borsada stok bulabileceklerini zannetmiyorum. Onun için  yabancılar şimdiden giriyor." ifadelerini kullandı.

İstanbul Finans Merkezi kapsamında regülasyonların devam ettiğine  işaret eden Karadağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aracı kurumlarla çok yoğun şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Küçük  yatırımcının kazanması için yeni başarılı ürün dizaynları önemli. Bu anlamda  Borsa İstanbul'un halka arzı da örnek teşkil edecektir. Küsmüş yatırımcılar için  ne yapabiliriz noktasında çalışıyoruz. En kısa sürede inşallah sunmuş olacağız.  Finans Merkezi kapsamında teşvik paketlerinin içinde çıkıyor olabilir ama hukuki  boyutu biraz karmaşık, olgunlaşması lazım.

Majör hisse sahiplerine, büyük patronlara bir şey yapamayız ama küçük  yatırımcıların hakları belki bazı hisselerde, hukuksal problem olmayacak  hisselerde çağrı veya ayrılma hakkı benzeri tanımlanacak bir öneri  geliştirilebilir. Bunlar için yasal değişiklik gerekiyor. Böyle bir öneri  geliştirilebilir diye düşünüyorum. Hukuksal olarak sıkıntılı alanlar da var,  olgunlaşma olduğunda paylaşıyor olacağız."

'SERMAYE PİYASALARINI ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE RENKLİ GÜNLER BEKLİYOR'

Himmet Karadağ, anayasa referandumundan sonra oluşacak olumlu iklimle  beraber yaz ve sonbaharda çok güzel halka arz haberleri duyacaklarına inandığını  ifade ederek, 4-5 tane belli olgunluğa ulaşmış halka arz hazırlıkları olduğunu,  bunların uluslararası ve Türkiye'deki yatırım ikliminin elverişli olmaması  sebebiyle ertelendiğini anlattı.

Karadağ, "O halka arzlar devam edecek. Proje finansmanı aşamasında  hazırladığımız, belli olgunluğa ulaştırdığımız menkul kıymetleştirme örnekleri de  bahar aylarından başlamak üzere sermaye piyasalarında olacak. Sermaye  piyasalarını önümüzdeki dönemde renkli günler bekliyor." diye konuştu.

'(ALTIN) SAKLAMADA DA İSTANBUL VE BORSA İSTANBUL CAZİP BİR MERKEZ  OLACAK'

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, fiziki altın tesliminde  100 ton olan kapasitelerini bin 600 tona çıkarttıklarını belirterek, halihazırda  bankalar ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) altın saklamasının Londra  ve Avrupa'da yapıldığını hatırlattı.

Karadağ, "Biz altın saklamada küresel bir rakip olmayı istiyoruz. Bu  amaçla önümüzdeki dönemde hem burada saklamanın cazibesini artıracak hem de  sektörün talepleri doğrultusunda altının kilogramı, külçe büyüklüğü gibi birçok  detay konu var. Önümüzdeki süreçte saklamada da İstanbul ve Borsa İstanbul cazip  bir merkez olacak." diye konuştu.

'(FETÖ İLE BAĞLANTILI ÇALIŞANLAR) BİTECEK GİBİ DEĞİL BUNLAR'

Himmet Karadağ, Borsa İstanbul'da FETÖ ile bağlantılı çalışanların  tamamen temizlenip temizlenmediğine ilişkin bir soru üzerine, şunları kaydetti:

"Bitecek gibi değil bunlar... Hiç ummadığımız kişilerde de FETÖ  bağlantısı olabiliyor. Biz akşam bağlantıyı tespit ettiğimizde sabah borsaya  sokmuyoruz. Bir şüphemiz varsa ilave araştırmalar sonucunda bunu yapıyoruz. Bu  konuda hiç kimsenin hakkına da girmemek lazım. Detay araştırıyoruz. Şu an deşifre  olanlara değil de, kriptolara yönelik çalışmalar yapılıyor. Tüm çalışan  detaylarımızı Ankara'ya gönderiyoruz. Bakanlıklar, istihbarat birimleri, Sosyal  Güvenlik Kurumu, Devlet Denetleme Kurulu çalışıyor. Onlar bulgularını bize  iletiyorlar.

FETÖ ile iltisaklı şirketler TMSF'ye devredilmişti. Bu kapsamda  denetim ve düzenlemeleri TMSF'nin düzenlemeleri kapsamında bize bildirilen her  türlü işlem takip ediliyor. Bu konuda bizim sorumluluğumuz biraz daha az. Kurul  tahtasını 'kapat' derse kapatıyoruz, ilave bir tedbir alınmışsa onu uyguluyoruz.  Yönetim TMSF'ye geçmişse onlarda operasyon devam ediyor. Bu yapılanmanın  unsurları hem SPK hem Borsa İstanbul hem de diğer finans kurumlarında aktif  olunca her yerde at oynatmışlar maalesef..."

'6 MART'TAN İTİBAREN KÖR HAVUZ TAMAMEN KALDIRILACAK'

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, VİOP geçişiyle birlikte  bir aksaklık çıkmaması halinde tüm hisselerin broker ID'sini BIST 30'daki 25  hisse hariç açacaklarını, BIST 30'daki 25 hissenin ise dönüşümlü olarak sürekli  kapalı olacağını bildirdi.

Yabancı yatırımcının genellikle BIST 30'da yatırım yaptığını ve  emirlerin takip edilmesini istemediğini ifade eden Karadağ, şunları kaydetti:

"Biz de 30'un 25'inin kapalı kalmasında onu sağlıyoruz. Her hissenin  açık kaldığı dönem de olacak. Bize NASDAQ teknolojisi geçiş döneminde her türlü  yoldan emir geliyor. Kendi eksiklik ve aksaklıklarımızı görme anlamında da bize  güç verecek diye düşünüyoruz. Tüm aracı kuruluşların ve yatırımcıların da  taleplerini karşılamış olduk. Aracı kuruluşlara anlık veriyi ilave bir gelirle  satmayı düşünüyoruz. Böylece borsamız ilave gelir elde edecek. Farklı bir pozitif  etkisi de şöyle olacak; önceki uygulama ve şimdikinde sisteme giren alım ve satım  emirlerini paylaşmıyoruz. Sadece makinalar görebiliyor. Biz geçiş sürecinde  mümkün olan bir uygulama ile alım ve satım emirlerini de paylaşmayı düşünüyoruz.  Çünkü emir iptalleri ve farklı seviyelerdeki alım ve satım emirleri  sıralamalarında da farklı öneriler geliyor. Çok rahat bir şekilde ülkemize uygun  bir örneğini birlikte geliştirelim. 6 Mart'tan itibaren kör havuz tamamen  kaldırılacak. Piyasaya biraz da canlılık katacak."

Karadağ, kapalı tahtalarla ilgili çalışmalarının sorulması üzerine de,  "Bunların çoğu firma yönetimleriyle alakalı. Bazısında yargı süreci, bazısında  kurul kararı var. Hukuki problemler çözümlenmeden borsa tahtayı açamaz. Diyelim  ki şirketin içi boşaltılmış, herhangi bir şey yok. O tahtayı açmak aslında  yatırımcıyı ilave yanıltmaya meydan hazırlıyor." diye konuştu.

18:052.444
Değişim :  1,60% |  38,41
Açılış :  2.409  
Önceki Kapanış :  2.405  
En Yüksek
2.453
En Düşük
2.400
imkb grafik
BIST En Aktif Hisseler18:05
ISSEN 28,16 60.751.758 % 10,00  
KOZAL 187,00 1.359.912.475 % 10,00  
GESAN 46,22 282.120.104 % 10,00  
ECZYT 62,85 116.523.093 % 9,97  
ULUUN 22,74 66.036.559 % 9,96  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 16,7317 16,7493 % 0,30  
Euro 17,4208 17,4918 % -0,20  
Sterlin 20,1958 20,2971 % -0,36  
Frank 17,3763 17,4810 % -0,19  
Riyal 4,4493 4,4716 % 0,32  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.809 1.810 2,19  
Altın Gr. 973 973 3,25  
Cumhuriyet 6.473 6.571 -20,00  
Tam 6.480 6.601 11,00  
Yarım 3.172 3.228 6,00  
Çeyrek 1.589 1.613 2,00  
Gümüş.Ons 19,83 19,88 -0,42  
Gümüş Gr. 10,69 10,70 -0,20  
B. Petrol 112 112 2,50