Brexit için 20 milyar euro ödeyecek

20.09.2017 16:10

Son güncelleme : 21.09.2017 10:00

The Financial Times gazetesinin isimleri gizli tutulan kaynaklara dayandırdığı manşet haberinde Birleşik Krallık Başbakanı May’in AB’ye 20 milyar euro ödenmesi konusunda hazırlık yaptığı öne sürüldü.AA

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May’in ülkenin  Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması (Brexit) karşılığında 20 milyar euro ödenmesi  için hazırlık yaptığı öne sürüldü.

The Financial Times gazetesinin isimleri gizli tutulan kaynaklara  dayandırdığı manşet haberinde Birleşik Krallık Başbakanı May’in AB’ye 20 milyar  euro ödenmesi konusunda hazırlık yaptığı belirtildi.

Haberde, May’in 22 Eylül’de İtalya’nın Floransa kentinde yapacağı  konuşma kapsamında bu hazırlığı duyuracağı iddia edildi.

Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılacağı 29 Mart 2019 tarihinden önce  mevcut anlaşmalar kapsamında mali yükümlülüklerinin gereklerini yerine getirmesi  gerekiyor.

Birleşik Krallık'ın yükümlülükleri karşılığında AB’ye ne kadarlık bir  boşanma tazminatı ödemesi gerektiği konusunda farklı rakamlar telaffuz ediliyor.

Mart ayında Birleşik Krallık yayın kurumu BBC’ye değerlendirmede  bulunan Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Brexit'in ülkeye  toplam maliyetinin yaklaşık 50 milyar sterlin olabileceğini söylemişti.

Juncker, “Bilimsel olarak Birleşik Krallık'ın yükümlülüklerinin neler  olduğunu hesaplamalıyız. Buna göre bir fatura ödenmek zorunda.” ifadelerini  kullanmıştı. Birleşik Krallık'ın toplamda ödemesi gereken meblağın basında yer  aldığı gibi 50 milyar sterlin seviyesinde olup olmadığının sorulması üzerine de  Juncker “Yaklaşık olarak o seviyede.” şeklinde cevap vermişti.

AB’den ayrılmak için yürütülen Brexit kampanyasının liderlerinden  Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson ise geçen cuma The Daily  Telegraph gazetesi için yazdığı makalede AB’ye ödeme yapılmaması gerektiğini  ileri sürmüştü.

17:3491.203
Değişim :  0,05% |  46,54
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.846
En Düşük
90.695