`Buğday üretimimiz ihtiyacı karşılar`

26.12.2014 12:42

Son güncelleme : 26.12.2014 12:42TMO'dan yapılan açıklamada buğday üretiminin ülkemizin ihtiyacını karşılayacak seviyede olduğu belirtildi.


Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO), buğday üretiminin ülke ihtiyacını karşılayacak seviyede olduğunu bildirdi.


TMO'dan konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:


"Son günlerde bazı basın yayın organlarında  Rusya'nın hububat ihracatını durdurduğu, Rusya'dan yapılan tahıl ithalatında ciddi sorunlar yaşandığı, Buğday ithalatları için Rusya tarafından ek vergiler konacağı, bu hususların ülkemizin 2014 yılı buğday üretimindeki kuraklığa bağlı azalışla birlikte buğday ve ekmek fiyatlarını artıracağı ve krize neden olacağı, ifade edilmektedir.


Kurumumuz tarafından yapılan incelemeler sonucunda  Bugüne kadar Rusya Federasyonu tarafından konulmuş herhangi bir ihracat yasağı bulunmadığı, Rusya'dan yapılan ithalatlarda herhangi bir sorun yaşanmadığı, Rusya'nın ülkemiz de dahil olmak üzere hububat ihracatlarının devam ettiği, Bugün itibariyle Rusya Federasyonu'nun sadece buğday ihracatları için 1 Şubat 2015'ten sezon sonuna kadar toplamda 35 avro/tondan az olmamak üzere % 15 + 7,5 avro/ton vergi uygulaması kararı aldığı, tespit edilmiştir.


Ülkemiz üretim, tüketim, ithalat, ihracat ve stok rakamları incelendiğinde, yukarıda söz konusu edilen hususların Ülkemizi olumsuz yönde etkilemeyeceği değerlendirilmektedir. Nitekim, TÜİK verilerine göre 2014 yılında Ülkemizde 19 milyon ton buğday üretimi gerçekleşmiş, iç tüketim ise yine 19 milyon ton civarlarındadır. Bunun yanı sıra mamul madde (un, makarna, bulgur, bisküvi, irmik vb.) ihracatlarında kullanılacak buğday ithalatlarının büyük bir kısmı bugüne kadar ilgili sektörlerce yapılmış ve sorunsuz bir şekilde yapılmaya devam etmektedir.


Öte yandan muhtemel fiyat dalgalanmalarını yönetmeye dönük olarak, TMO depolarında 2,5 milyon ton buğday stoku bulunmaktadır. Buğday stokları ihtiyaca göre tüketim bölgelerine sevk edilerek gerekli durumlarda satışı yapılmaktadır.


Ülkemiz genelinde, buğdayla ilgili arz açığı ve buna bağlı olarak ani fiyat yükselişleri gibi herhangi bir olumsuzluk beklenmemektedir.


TMO tarafından her türlü tedbir zamanında alınmış ve alınmaya devam edilmekte, piyasalarda oluşabilecek gelişmeler hakkında doğru bilgiler, Kuruluşumuz tarafından Kamuoyuyla paylaşılacaktır. "

16:5395.790
Değişim :  -1,44% |  -1.398,27
Açılış :  97.043  
Önceki Kapanış :  97.188  
En Yüksek
97.072
En Düşük
95.367