`Bugün anlaşma ihtimali düşük`

20.02.2015 16:46

Son güncelleme : 20.02.2015 17:22

Yunanistan, kurtarma programının sona ermesi ile nakit sıkıntısına yaklaşırken, Avrupa`nın taleplerini kabul etme noktasındaki baskı giderek artıyor.Euro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan ile anlaşma sağlamak için Brüksel'de bir araya gelmeye hazırlanırken, Almanya ve müttefikleri Atina'yı şartlarını kabul etme konusunda zorluyor.

Avrupa Birliği'nden bir yetkili bugün Yunanistan'ın kurtarma programını uzatacak bir anlaşma çıkmasını beklemediğini söyledi. Aynı yetkiliye göre bu durumda müzakereler Cumartesi ve Pazar günlerine sarkabilir.

Başbakan Alexis Tsipras önderliğindeki Yunan hükümeti yardım almadığı takdirde bir sonraki ay gibi kısa bir sürede nakit sıkıntısı yaşayabilir. Ancak Almanya'nın taleplerini kabul etmesi halinde Tsipras kemer sıkmayı bitirme vaadini yerine getiremeyerek, iç politikada sıkıntı yaşayabilir.

Malta Maliye Bakanı Edward Scicluna "Şu an Yunanistan'a 'eğer gerçekten çıkmak istiyorsan çık" diyecek noktaya geldiler. Ve bunu söylerken samimi olacaklarını düşünüyorum. Zira Almanya ve Hollanda dik durarak, Yunanistan'ın gösterilen dayanışmaya karşı borcunu ödemesi konusunda ısrarcı olacaktır" diye konuşmuştu.

Ülkenin kurtarma programını Şubat sonundan itibaren 6 ay daha uzatmak için yapılan resmi öneride, Varoufakis hali hazırdaki finansal ve usule ilişkin şartları kabul edeceğini ve farklı konularda müzakere yapmak istediklerini söylemişti.

17:5990.529
Değişim :  -0,94% |  -857,88
Açılış :  91.072  
Önceki Kapanış :  91.387  
En Yüksek
91.201
En Düşük
89.338