Çin hisseleri çakıldı!

09.03.2016 08:45

Son güncelleme : 09.03.2016 09:25

Çin hisse senetleri, gün sonu yükselişindeki kazançlarını geri vererek düşerken, Şanghay Bileşik Endeksi altı günlük yükselişini sonlandırdı.Çin hisse senetleri, devlet destekli fonlardan gelen alımlarda desteklendiği düşünülen gün sonu yükselişindeki kazançlarını geri vererek düştü. Emtia üreticileri, petrol fiyatlarının gerilemesiyle, düşüşe öncülük ederken metal fiyatları düşüş kaydetti.

BloombergHT'nin haberine göre, Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.7 geriledi. Jiangxi Copper Co. iki ayın en sert düşüşünü gerçekleştirerek, madencilik şirketlerinin değer kaybetmesinde etkili oldu. Gösterge, Salı günü yüzde 3.3'lük kayıplarını silerek, PetroChina Co. ve Industrial & Commercial Bank of China Ltd. öncülüğünde, günü artıda kapatmıştı. Bu şirketler, endekste kapladıkları geniş alan nedeniyle devlet destekli alımların tercihi olarak görülüyor.

Konuyla doğrudan ilgisi bulunan iki kaynağa göre düzenleyici kurum, borsada işlem gören şirketlere, yatırım fonlarına ve aracı kurumlara, yıllık politika toplantısı sırasında piyasada istikrarı sağlama çağrısında bulundu. Devlet desteği, düşen ihracatın da yavaşlayan büyümeyi işaret etmesiyle artıyor. Karların azalacağına ve zayıflayan yuanın sermaye çıkışlarını artıracağına ilişkin endişeler, Şanghay Bileşik Endeksi'nin yüzde 20 kayıpla bu yılın en kötü performans gösteren endeksi yolmasında etkili oldu.

Hong Kong'da CLSA Ltd. kıdemli stratejisti Francis Cheung, “Piyasa çok kısa vadeli. Dış ticaret gibi yakın zamanda gelen veriler de olumsuz ve bu nedenle satış baskısı hakim. Hükümet Ulusal Halk Kongresi nedeniyle piyasayı destekliyor, yani sona kongre sona erdiği zaman geri çekilme görebiliriz” dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi, altı günlük yükselişini sonlandırarak, yerel saat ile 13:05'te 2,822.19 puan seviyesine geldi.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591