Devlerin gözetimi `altın`da!

15.06.2016 09:38

Son güncelleme : 16.06.2016 10:22

Altın yükselişine tam gaz devam ederken, yatırım duayenleri de direksiyonu altına kırdı. Uzmanlar küresel ekonomiye yönelik endişelerin devam etmesiyle, altın fiyatlarının yükselişini sürdüreceğini ön görüyor.MAHMUT EKİNCİ/UZMANPARA

Küresel ekonomiye yönelik endişelerin devam etmesiyle, altın fiyatları da yükselişini sürdürüyor. Bugün sabah saatlerinde 1,285.80 ons ile son bir buçuk ayın en yüksek seviyesini gören altının onsu saat 15:15 itibariyle 1.280 dolardan işlem görüyor. Kapalıçarşı'da gram altın 120 liranın çeyrek altın ise 198 liranın üzerinde satılıyor.

Sarı metalin bu denli yükselişi, bazı yüksek profilli yatırımcıları da (George Soros, Stan Druckenmiller) altına yöneltti.

HSBC baş emtia analisti Jim Steel, altın hakkında görüşlerini bildirdi. Altının belirsizlik içinde olduğunu söyleyen Steel, küresel ekonomi ve bazı jeopolitik gerilimlerin altın alımını etkileyeceğini söyledi.

Yatırımcılar güvenli  bir liman olarak gördükleri altının, Merkez Bankalarının politikaları ve diğer olaylar nedeniyle ons fiyatının 1300 doların üzerine çıkabileceğini söylüyor.

DoubleLine Capital CEO’su Jeff Gundlach, ons altının 1400 dolar seviyelerine kadar çıkabileceğini ön görüyor.

ÜNLÜ YATIRIMCILAR ALDIKÇA ALIYOR 

Önceki günlerde ünlü yatırımcı Soros’un altına yatırım yaptığı açıklanmıştı.

Bir diğer ünlü yatırımcı Drunckenmiller ise, Çin’in ekonomi ve Fed’in para politikalarıyla ilgili kaygılarını açıklamış, yatırımcılara altın alın çağrısında bulunmuştu.

DÜNYA DEVLERİ ALTIN TAHMİNLERİNİ YÜKSELTTİ

Goldman Sachs Group Inc. Fed’in önümüzde ki  bir yıl için faiz artırımına ilişkin beklentilerini geri çekmesiyle birlikte, altın fiyatı için tahminlerini yükseltmişti.

Citigroup da, yayınladığı bildiride altın fiyatının yükseleceği tahmininde bulunmuştu.

Morgan Stanley de altın fiyat tahminini yükselten bir diğer dev oldu.

KapitalFX Araştırma Uzmanı ve UZMANPARA yazarı Enver Erkan, altın fiyatlarındaki yükselişe yönelik UZMANPARA'ya yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

EN KARLI ARAÇLARDAN BİRİSİ!

"Piyasalarda korku endeksindeki yükseliş yatırım çevrelerini de güvenli limanlara yöneltmektedir. Bu hafta Fed ve Japonya Merkez Bankaları’nın faiz ve parasal genişleme açıklamaları, aynı zamanda önümüzdeki hafta da İngiltere’nin AB’deki geleceğini belirleyecek referandum ile İspanya genel seçimlerinin olması başta hisse senetleri ve gelişen piyasalar olmak üzere, riskli varlıklardaki ağırlığın azaltılmasına ve alternatif piyasaların ön plana çıkmasına neden oluyor. Özellikle borsalardan çıkan paranın şu anda büyük ölçüde gelişmiş ülke tahvillerine, emtialara ve yen, frank gibi para birimlerine yöneldiğini görmekteyiz.

Bu süreçten en karlı çıkan araçlardan birisi altın oldu. 1200 seviyesini test ettikten sonra yükselen bir trend hareketi oluşturan altında 1300 seviyesi üzeri de menzile girmiş bulunmaktadır. Bu akşamki Fed ve yarın sabahki BOJ açıklamaları, belirsizlik oluşturan bazı soruların cevabını bulması açısından önemlidir. Özellikle ayın sonunda da Brexit gibi önemli bir riskin ve belirsizlik faktörünün olması alternatif varlıkları bir süre daha ön planda tutabilir. Brexit gerçekleşirse, altında yeni ralli görülebilir."

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591