`Ekonomi önemli performans sergileyecek`

31.03.2016 16:54

Son güncelleme : 31.03.2016 16:58

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, ABD`deki temaslarını ve Türkiye`nin büyüme performansını Bloomberg HT`ye değerlendirdiCumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Bloomberg HT'nin sorularını yanıtladı. Ertem yabancı yatırımcıların Türkiye'ye ilişkin reformları sorduğunu belirtti.

Büyüme verisini değerlendiren Ertem "tüm ekonomilerde bardağın boş ve dolu tarafı vardır. Ama önemli olan gelecekte nasıl yola gittiğimizi görebilmek.. Türkiye büyümede G20 ve OECD içinde önemli performans sergiliyor.

Tabii ki eksiklerimiz var, enflasyon, işsizlik ve cari açıkta bazı sorunları halletmiş değiliz ama Türkiye ekonomisinin gelecek yıllarda önemli performans sergileyeceği şüphe götürmez" dedi.

Ertem Türkiye'nin reformlar yapması gerektiğinin altını çizdi.

MERKEZ BANKASI PİYASANIN ARKASINDA KALIYOR

Ertem "Merkez Bankası'nın üst banttaki indirimi sonrası kredi faizlerin aşağı gelmesini bekliyor musunuz, faiz indirimlerinin sürmesini bekliyor musunuz?" sorusuna "Merkez Bankası üst bantta indirim yaptı. PPK özetine bakınca Merkez Bankası bunu faiz indirimi olarak değil, sadeleşme adımı olarak görüyor. Sıkı para politikası duruşunu sürdüreceğini söylüyor.

..Merkez Bankası piyasayı takip mi etmeli yönlendirmeli mi? Tüm Merkez Bankaları piyasayı yönlendirmek durumundadır"

Bizim Merkez Bankamız ne yazık ki swap faizlerinde gördüğümüz gibi piyasanın arkasında kalıyor. Merkez Bankası ürkek davranmayıp 75 baz puan indirim yapsaydı kredi faizlerine yansıması daha etkin olacaktı" dedi.

Ertem faizlerin yüksek olması ve yanlış para politikalarının şirketlerin geleceğiyle ilgili de ortaya çıktığını ve Türkiye ekonomisini geri çektiğini kaydetti.

Ertem "ABD'de hiçbir yatırımcı TCMB başkanının kim olacağını merak etmiyor, reformların yapılıp yapılmayacağını, altyapı yatırımlarını merak ediyorlar.." dedi.


Sürecek...

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591