Elektrik şirketlerine uygulanan bazı cezalara yeni düzenleme

08.11.2018 09:15

Son güncelleme : 08.11.2018 10:29

Elektrik piyasasında fiyat eşitleme mekanizmasından kaynaklanan destek tutarını ödemeyen dağıtım şirketleri veya görevli tedarik şirketlerine, süresi içinde kamuya aktarılmayan söz konusu tutarına, vadesinin bitim tarihinden itibaren her ay için ayrı ayrı yüzde 8 oranında gecikme zammı uygulanacak.AA

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) Fiyat Eşitleme Mekanizması  Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i, Resmi Gazete'de yayımlanarak  yürürlüğe girdi.

Buna göre, elektrik tüketicilerinin dağıtım bölgeleri arasındaki  maliyet farklılıklarından kısmen veya tamamen korunmasını sağlayan fiyat eşitleme  mekanizması uyarınca, destek tutarı ödemesi gereken dağıtım şirketleri ile  görevli tedarik şirketleri, vadesi geçen miktara Amme Alacaklarının Tahsil Usulü  Hakkında Kanun'da belirlenen yüzde 4'lük gecikme zammını 2 katı düzeyinde yüzde 8  olarak ödeyecek.

Söz konusu tutarların desteklenecek şirketlere aktarılmasında bu oran  1,5 kat olarak uygulanacak. Ödemelerde aksaklığa sebebiyet veren şirketlerden söz  konusu risklerin karşılığı olarak teminat talep edilebilecek.

Fiyat Eşitleme Mekanizması'yla tüketicilerin, dağıtım şirketleri  arasındaki ve düzenlemeye tabi faaliyetleri açısından görevli tedarik şirketleri  arasındaki maliyet farklılıkları nedeniyle var olan fiyat farklılıklarından  kısmen veya tamamen korunması amaçlanıyor.

Mekanizmanın uygulanması sonucunda dağıtım şirketleri ile görevli  tedarik şirketlerinin destek tutarları, EPDK tarafından hesaplanarak ödeme  tarihinden önce taraflara bildiriliyor. Hesaplamalar neticesinde ilgili perakende  satış tarife dönemi için destekleyici durumda olan dağıtım şirketleri ile görevli  tedarik şirketleri, hesaplanan tutarları eşit taksitler halinde ve her ayın  15’ine kadar ilgili kuruma ödüyor.
 

12:5190.913
Değişim :  -0,27% |  -243,70
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695