Ertem`den dolar açıklaması!

25.05.2017 11:29

Son güncelleme : 26.05.2017 07:54

Dolardaki oynaklığın önümüzdeki günlerde de süreceği öngörüsünde bulunan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, "Oynaklığın gelişmekte olan ülkelere fazla yansımayacağını düşünüyorum" dedi.Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) haziran ayında faiz artırımı ihtimalini yorumlayan Ertem, "Fed'den haziranda bir faiz artırımı gelse bile bunun Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere volatilite olarak çok yansımayacağını düşünüyorum, bana şu andaki seviyeler korunacak gibi geliyor" dedi.

'DOLARDAKİ OYNAKLIK BİZE YANSIMAZ'

Ertem, "Dolardaki oynaklığın önümüzdeki günlerde de devam edeceğini ama bunun gelişmekte olan ülkelere fazla yansımayacağını düşünüyorum" dedi.

Kredi Garanti Fonunın (KGF) işleyişiyle ilgili de açıklama yapan Ertem, "KGF'nin ilerleyen günlerde uluslararası saygın kurumlarla işbirliği söz konusu olabilir. Fon hisseleri belki uluslararası piyasalarda işlem görecek bir yapı olacak" ifadelerini kullandı.

'KGF BANKA AKTİFLERİNİ DÜZELTİYOR'

KGF kredilerinin piyasaya girmesi ile çok ciddi bir kredi iştahı olduğunu bildiren Cemil Ertem, "KGF'nin meduat faizlerini yükselttiği konuşuluyor, evet böyle bir taraf var. Bankacılık, mevduat toplama yarışını faiz üzerinden yapmamalıdır, rekabet bu şekilde olmamalıdır. Bankacılık sektörünün faizler konusunda daha dikkatli hareket etmesi lazım" dedi ve ekledi: "KGF uygulaması iddia edilenenin tam aksine banka aktiflerini düzeltiyor."

18:0591.196
Değişim :  0,04% |  39,43
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.846
En Düşük
90.695