Fed başkanlarından `faiz` yorumu

30.09.2016 07:31

Son güncelleme : 30.09.2016 18:11

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Kansas City Fed Başkanı Esther George ve Fed Yönetim Kurulu üyesi Jerome Powell`dan faiz yorumu.Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, zayıf fiyat baskısının Fed'e faiz oranlarını şu an için değiştirmeme imkanı verdiğini söyledi.

Kashkari katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, "Enflasyonun yavaş şekildde yükseliyor olması, faiz artırmak için bir aciliyet olmadığına işaret ediyor. Borçlanma maliyetlerinde erken bir artışın riski daha fazla" dedi.

Enflasyonun Fed'in yüzde 2 hedefinin gerisinde kaldığı bir ortamda faizleri artırmanın sadece istihdam artışını frenlemek anlamına geleceğini belirten Kashkari, istihdam artışının durmasının enflasyonu arzu edilen seviyelere getirmeyi daha da komplike hale getireceğini vurguladı. Kashkari, "Eğer yanlışsam ve enflasyon bizi şaşırtır ise, enflasyonu yeniden bastırmak için tüm araçlara sahibiz" diye konuştu.

'VERİLER DEVAM EDEN EKONOMİK İLERLEMEYE İŞARET EDİYORLAR'

Kansas City Fed Başkanı Esther George, dün açıklanan 2. çeyrek GSYH ve haftalık işsizlik sigortası başvurularının ekonominin ilerlemesini sürdürdüğüne işaret ettiğini söyledi.

CNBC'ye konuşan George, Fed'in gevşek para politikasını kaldırmaya devam etmesi taraftarı olduğunu ve faiz yüzde 1'e yükseldiğinde de politikanın genişlemeci olmaya devam edeceğini söyledi. George, Eylül ayı FOMC toplantısında alınan faizin değiştirilmesi kararına muhalefet eden 3 üyeden biriydi.

'FED, ZAYIF GLOBAL ORTAMDA SABIRLI OLABİLİR'

Fed Yönetim Kurulu üyesi Jerome Powell, ABD ekonomisinin sağlam bir durumda olduğunu, ancak Fed'in zayıf global ortam nedeniyle her hangi bir faiz artırımı onaylamak konusunda sabırlı olabileceğini söyledi.

Powell, "Sabırlı olmaya devam edebiliriz. Büyümenin zayıf olduğu ve deflasyonist güçlerin bulunduğu bir global ortam içindeyiz" diye konuştu.

Konuşmasında, Fed'den bu yıl faiz artırımı bekleyip beklemediği konusunda ise bilgi vermeyen Powell, ekonominin cari yörüngesinde seyretmeye devam etmesi halinde Fed'in faizleri ağır ağır artırması gerektiği yönündeki görüşlere katıldığını vurguladı.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591