`FED faiz artışına gitmeyecektir`

15.09.2015 09:17

Son güncelleme : 15.09.2015 10:16

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Fed`in bu hafta faiz artırımına gitmeyeceğini, giderse de minimum seviyede olacağını öngördü.Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Fed beklentisini değerlendirdi. Zeybekci, Fed’in bu hafta içinde faiz artırımına gitmeyeceğini söyledi ve “Giderse bile bunun çok minimum seviyede olacağını düşünüyorum" dedi.
 
Zeybekci, EXPO 2015 Milano Türkiye Milli Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Fed'in faiz kararı ile dolardaki yükselişe ilişkin bir soru üzerine Zeybekci, Fed'in faiz artırması durumunda, ABD Dolarının daha çok talep edilen para birimi haline geleceğini, doların değerinin artacağını kaydetti.
 
Doların değeri arttığında da bunun Amerikan ekonomisi, üretimi ve ihracatı için uzun vadede sürdürülebilir olmayacağını savunan Zeybekci, şöyle devam etti:

Dolayısıyla ben bu yakın, bugün veya bu hafta içinde, bu dönemde, Amerikan Merkez Bankası'nın faiz artırımına gitmeyeceğini, giderse bile bunun çok minimum seviyede olacağını, bu minimum seviyede olan faiz artışının bile geçtiğimiz 2 yıl içinde çok daha fazlasıyla zaten satın alındığını, değerlendirmeye alındığını düşünüyorum. Bu sebepten dolayı da Türkiye'de faizler anlamında, Türkiye'de doların karşısında değer kaybeden TL anlamında da bir müdahalenin gerekli olacağına inanmıyorum. Piyasa kendi doğrularıyla, kendi içinde bugüne kadar nasıl bunu bir şekilde altından kalkabildi ve halledebildiyse, bunu yakın gelecekte hep beraber göreceğiz."

DOLARDAKİ SUNİ MARJ TAMAMEN SPEKÜLATİF

Zeybekci, dolardaki yükselişe dair de değerlendirme yaptı. Bakan, şu anda doların üzerindeki suni marjın tamamen spekülatif olduğunu düşündüğünü vurguladı ve "Bu spekülatif marj, gerek Türkiye'de yaşanan en son dönemdeki güvenlikle ilgili sıkıntılar gerekse 7 Haziran seçimlerinin sonuçlanmamasının da içinde olduğu ve bunun da kullanılmasıyla tam anlamıyla spekülatif bir kısım manipülasyonun da olduğunu düşünüyorum" açıklamasında bulundu.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591