Fed traderlerı beklemede bıraktı

22.09.2015 11:31

Son güncelleme : 22.09.2015 13:37

Fed`in Eylül ayında da faiz artırım kararı almaması ile birlikte para birimleri yine volatiliteye maruz kalıyor.Piyasalar Amerikan merkez Bankası Fed'in faizleri artırmamasının şaşkınlığını yaşarken döviz piyasasındaki volatilite ise genişlemeye hazırlanıyor. Söz konusu volatilite hali hazırda 4 yılın yükseğinde seyrediyor.

Bloomberg'de yer alan habere göre, Merkez Bankası akılları soru işaretleri ile başbaşa bırakırken Morgan Stanley'e göreyse ekonomik verilere ve uluslararası gelişmelere odaklanılmış olması herbir verini daha fazla volatiliteye işaret edeceği anlamına geliyor.

Fed Başkanı Janet Yellen, Eylül ayı toplantısının ardından yaptığı açıklamada Çin'in büyümesindeki soğumaya işaret etmişti. Fed, 2006'dan bu yana ilk faiz artırımına hazırlanırken Avrupa ve Japonya Merkez Bankalarının politika yapıcıları ise parasal genişlemeyi artırmayı planlıyor.

Prudential Financial Inc'in sabit varlık birimi olan Newark'ın kıdemli yatırım yetkilisi Greg Peters konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Onlar (Fed'in politika yapıcıları) piyasalara belirsizlik enjekte ettikçe volatilite de devam ediyor. Artırım üzerinden durağan tehdit şöyle - böyle dataya göre artırımdan çok daha kötü. Lütfen dürüst olalım. Uluslararası olaylar ve piyasalardaki aksamalar zaten dışarıda bir yerde hep duruyor olacak." yorumunda bulundu.

Fed'in faiz artırım kriterleri ile ilgili daha fazla şeffaflık için çaba harcaması piyasaları her bir ekonomik veri ile ilgili daha fazla atakta olmaya zorluyor. Üstelik Fed'in dikkate aldığı parametreler artarken ABD'den gelen verilerin ise biribiri ile çeliştiği bir ortamda...

Fed'in politika yapıcıları geçtiğimiz Eylül toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyerek sabit bıraktı. Karar, Richmond Fed Başkanı Lacker'ın oyu hariç nerdeyse oybirliği ile alındı. Bununla birlikte 4 Fed Başkanı Lacker, Bullard, Williams ve Lockhart toplantının ardından gelen süreçte yaptıkları açıklamalarda faiz artırımının 2015 yılı içinde gelmesini beklediklerini kaydettiler.

Karara gerekçe olarak işaret edilen noktalardan biri de enflasyon görünümüydi. Enflasyon Ağustos ayında beklentiler doğrultsunda yüzde 0,1 geriledi. Politika yapıcılar tarafından yüzde 2'lik çekirdek enflasyon hedefinin ise ancak 2018 yılında yakalanabilineceği vurgulandı. Bununla birlikte işsizlik oranı ise Ağustos ayında yüzde 5.1'e geriledi ki söz konusu oran Fed'in tam istihdam diye işaret ettiği bölgeyi tanımlıyor.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591