`Güçlü ekonomi faiz artırımlarını mantıklı kılıyor`

22.10.2016 09:47

Son güncelleme : 24.10.2016 07:36

San Francisco Fed Başkanı John Williams, "İyi ivmelenmiş güçlü ekonomi, kademeli faiz artırımlarını mantıklı kılıyor" dedi.ABD Merkez Bankasının (Fed) San Francisco Şubesi Başkanı John Williams, bankanın faiz artırmaya devam etmesinin büyümeyi sekteye  uğratmayacağını belirterek, "İyi ivmelenmiş güçlü ekonomi, kademeli faiz  artırımlarını mantıklı kılıyor." dedi.

Williams, California eyaletinin San Francisco kentinde yaptığı  konuşmada, bir sonraki faiz artışına ne kadar erken gidilirse o kadar iyi  olacağını ifade etti.

"İyi ivmelenmiş güçlü ekonomi, kademeli faiz artırımlarını mantıklı  kılıyor" görüşünü paylaşan Williams, iş gücü piyasasının ve enflasyonun Fed'in  hedeflerine çok yaklaştığı değerlendirmesinde bulundu.

Williams, faiz artırılmasının ekonomik büyümeyi sekteye uğratacağı  tezine katılmadığını dile getirirken, "Kademeli faiz artışlarını savunurken,  ekonomik büyümeyi sekteye uğratmaya çalışmıyorum, tam tersini istiyorum. Amacım,  büyümenin uzun süre devam etmesi için ekonominin temellerini güçlü tutmak." diye  konuştu.

Kademeli sıkılaştırmanın aşırı enflasyon, varlık piyasalarında balon  oluşması ve resesyon risklerini azaltacağını vurgulayan Williams, faiz  oranlarının gelecek yıllarda yüzde 3 - 3,5 aralığına yükseleceği öngörüsünü yineledi.

Williams'ın bu sene Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık  Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy hakkı bulunmuyor.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591