İhracatçılardan Eximbank yorumu

28.05.2016 12:05

Son güncelleme : 28.05.2016 14:14

İhracatçılar, Türk Eximbank`ın Ekonomi Bakanlığı`na bağlanmasını değerlendirdi.Türkiye'de ihracatın kurumsallaşmış tek asli teşvik unsuru olan, bu amaca yönelik olarak ihracatçıları, ihracata yönelik üretim yapan imalatçıları ve yurt dışında faaliyet gösteren müteahhit ve girişimcileri nakdi ve gayrinakdi kredi, sigorta ve garanti programları ile destekleyen Türk Eximbank'ın Ekonomi Bakanlığına bağlanması ihracatçılar tarafından olumlu karşılandı. Türk Eximbank daha önce Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e bağlıydı.

Türk Eximbank'ın Ekonomi Bakanlığına bağlanmasına ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türk Eximbank’ın devlet sistemindeki yapılanmasının, kurumun ihracatçılara verdiği desteği de yakından etkilediğini belirterek, "Ülkemiz ihracatını ilgilendiren bütün konuların tek elden yürütülmesi biz ihracatçılar için son derece kritik bir önem arz etmektedir. Dolayısıyla, Eximbank gibi ihracatçıları doğrudan ilgilendiren bir kurumun Ekonomi Bakanlığı çatısı altına alınmasını büyük bir sevinçle karşılıyoruz" diye konuştu.

Ekonomi Bakanlığının ihracat politikalarını belirleyerek, ihracata yön veren ana kuruluş olduğuna dikkati çeken Büyükekşi, şunları kaydetti:

"Eximbank, ihracatçılarımıza kredi, garanti ve sigorta işlemleri yoluyla finansal destek veren en önemli kuruluştur. Söz konusu değişiklik ile hem ihracata ilişkin ana politikalar, hem de ihracatçının finansal anlamdaki ihtiyaçları tek bir kurumda birleşmiş oldu.

Böylece, ihracatçılar olarak sorunlarımızın ve taleplerimizin daha hızlı ve uyumlu bir şekilde çözüm bulacağına inanıyoruz. Ayrıca, yeni yapılanmasında Eximbank’ın sadece ihracatçılara finansal destek ve kredilendirme anlamında değil, aynı zamanda kur riskinden korunma konusunda da önemli atılımlar yapmasını ümit ediyoruz. Küresel ekonomideki durgunluk ve çevre ülkelerde yaşanan sıkıntılar gibi sebeplerle ihracatımızda meydana gelen kayıpların, bu şekilde tek elden ve daha güçlü bir şekilde yönetilerek telafi edileceğine inanıyoruz. Biz ihracatçıları son derece memnun eden bu değişikliği hayata geçiren Ekonomi Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Ülkemize ve ihracatçılarımıza hayırlı olmasını diliyoruz."

'DAHA FAZLA İHRACATÇIYA ULAŞACAĞINA İNANCIMIZ TAM'

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Zeki Kıvanç ise Türk Eximbank yönetiminin şimdiye kadar çok büyük başarılara imza attığını ve Türk ihracatçısının her zaman en büyük destekçisi olduğunu ifade ederek, Türk Eximbank gibi ihracat kredi kuruluşlarının, ihracatçılara sağlayacağı desteklerin yeni pazarlara açılabilmesi ve mevcut pazarları koruyabilmesi açısından çok önemli bir ihtiyaç olduğunu ve bu bakımdan Türk Eximbank’ın hizmetlerini çok önemsediklerini kaydetti.

Türk Eximbank’ın Ekonomi Bakanlığı bünyesinde hizmet verecek olmasının, ihracatçının hizmetlerden çok daha kolay ve hızlı bir şekilde faydalanması açısından önem arz ettiğini anlatan Kıvanç, “Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’nin girişimleri ile Türk Eximbank’ın Ekonomi Bakanlığı bünyesinde hizmet verecek olması bizleri çok mutlu etti. Öncelikle Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonra Ekonomi Bakanlığı’nın yetki alanında hizmet verecek Türk Eximbank’ın, Ekonomi Bakanlığı’ndan alacağı destek ve güçle, ihracat sektörüne sağladığı desteğin kesintisiz ve artırılarak süreceğine, kısa, orta ve uzun vadeli kredileri, sigorta ve garanti programları ile ihracatçıların önünü açacak hizmetlerde bulunmaya devam edeceğine, çok daha fazla ihracatçıya ulaşabileceğine inancımız tam” şeklinde konuştu.

Kıvanç, Türkiye Kalkınma Bankası’nın Eximbank modeline dönüştürülmesi amacıyla yeniden düzenlenmesinin, ihracatçının ve sanayicinin ihtiyaç duyduğu yatırım kredilerine ulaşması için büyük önem taşıdığını söyledi.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591