`İhracatı inovasyonla uçurmalıyız`

11.10.2016 13:10

Son güncelleme : 11.10.2016 13:32

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye ihracatının `inovasyon` ve `araştırma-geliştirme` çalışmalarıyla sıçrama yapacağını söyledi.



TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye ihracatının 'inovasyon' ve 'araştırma-geliştirme' çalışmalarıyla sıçrama yapacağını söyledi. TİM Başkanı Büyükekşi, Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde TİM ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nce 'Sınırsız İnovasyon, Sınırsız Potansiyel' sloganıyla 27-28 Ekim'de Adana'da gerçekleştirilecek Türkiye İnovasyon Haftası etkinliğinin tanıtımını yaptı.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü ve iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla Adana HiltonSA Oteli'nde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Büyükekşi, 'Adana'da iki gün boyunca, tasarım ve inovasyondan, ilham veren girişimcilere dek çeşitli konularda, uluslararası düzeyde tanınan ve başarıları ile bilinen uzmanlarla paneller ve konferanslar düzenleyeceğiz. Bu etkinlik ülkemiz ekonomisi için çok önemli' dedi.
 
'HAYAL ETTİK, ŞİMDİ RESMEDİYORUZ'

Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olma yolunda koşarak ilerlemesi için çalıştıklarını anlatan TİM Başkanı Büyükekşi, şunları kaydetti: 'Bu yıl itibariyle ülkemiz, Küresel İnovasyon Endeksi sıralamasında, 42'nci sırada yer alıyor. Diğer taraftan, Ocak - Ağustos dönemi ihracatında yüksek teknolojili ürünlerin payı ise yüzde 3.4 oranında. Bu rakamı 2023'te yüzde 10'a yükseltmeyi hedefliyoruz. Tüm bu hedeflerimize ulaşmamız için inovasyon ve araştırma-geliştirme çıtasını daha yukarılara taşımamız gerekiyor. Bunun için de ihracatımızı inovasyonla uçurmamız şart. İhracatçıların kanatları da inovasyonda, tasarımda, markalaşmada.

Ünlü ressam Van Gogh, 'Resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim' diyor. Başarmak için önce hayal kurmak lazım. Büyük kaşifler hayal güçleri en yüksek insanlardır ve büyük işler, büyük hayallerle mümkün olabilir. TİM olarak 2023 hedeflerimizi önce hayal ettik. Şimdi bu hayalleri araştırma-geliştirme, inovasyon, marka ve tasarım alanındaki çalışmalarımızla resmediyoruz.'

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanı Bülent Aymen, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Adana Valisi Mahmut Demirtaş da, 27-28 Ekim'de yapılacak etkinlikle ilgili değerlendirmelerde bulunup ilgi duyanları katılmaya çağırdı.




17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591