İş dünyası seçim sonuçlarını değerlendirdi

25.06.2018 09:34

Son güncelleme : 26.06.2018 12:24

Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimlerine ilişkin, iş dünyasının önde gelen temsilcilerinden olumlu yorumlar geliyor.AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kesin olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde salt çoğunluğu elde etmesinin ardından iş dünyasının önde gelen temsilcilerinden olumlu değerlendirmeler geliyor.

Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği'nin (TÜSİAD) Cumhurbaşkanı ve 27'nci Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin sonuçlarıyla ilgili açıklamasında şu konuların altı çizildi:
 
"Seçim sonuçları ülkemize hayırlı olsun; şimdi toplumsal uzlaşma içinde reform zamanı. Türkiye için çok önemli bir seçim dönemini daha geride bıraktık. Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı ve yeni Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni tebrik ediyor, ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.
 
Seçimlerin ardından, 21. yüzyılda Türkiye'ye yakışan güçlü bir demokrasi sınavımız devam ediyor. İlk uygulamanın sonraki dönemler için emsal olacağı bilinciyle, yeni meclisimizin katılımcı kanun yapma, etkin denetim ve partiler arası uzlaşmaya dayalı şimdi yeni yasama ve yürütme erkinin acil olarak odaklanması gereken kapsamlı bir politika ve reform gündemi var:
 
Hukuk devletinin ve özgürlüklerin en ileri demokrasiler düzeyinde tesisi;
 
Yüksek enflasyon ve cari açık sorunlarının çözümüne yönelik akılcı bir ekonomi programı ve mali disiplin;
 
Bağımsızlığı ve kararları ile ulusal ve uluslararası düzeyde güven veren bir Merkez Bankası ve tüm kurumlarda liyakat temelli atama sistemi;
 
Vergi reformu ile verginin tabana yayılması ve kayıt dışılık ile etkin mücadele;
 
4. Sanayi Devrimi'nin temeli olan dijital dönüşüme ve doğayla uyumlu nitelikli büyümeye uygun bir kalkınma anlayışı;
 
Türkiye'nin en önemli küresel güçlerinden birinin insan kaynakları olduğunun bilinciyle ve toplumsal uzlaşma içinde hazırlanacak köklü bir eğitim reformu;
 
Eğitim, çalışma yaşamı, karar alma ve toplumsal yaşamın her alanında kadın-erkek eşitliğininsağlanması;
 
Uluslararası rekabet gücümüz ve dünyanın bütün bölgelerine yönelik etkimiz açısından elzem olan Avrupa Birliği'ne uyum sürecinin hızlanması.
 
Türk iş dünyasının ulusal ve uluslararası düzeyde en önde gelen sivil toplum kuruluşu olan TÜSİAD olarak ülkemizin 21. yüzyılda güçlü bir demokrasi, güçlü bir ekonomi ve refah seviyesi yüksek bir toplum olması için her zaman olduğu gibi azim ve kararlılık içinde seferber olacağız."

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı  Abdurrahman Kaan, halkın bu seçimde de güçlü Türkiye'den, güçlü liderden,  istikrardan, adaletten ve kalkınmadan yana oyunu kullandığını belirterek, "24  Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri, diğer seçimler gibi  çıktığımız güçlü Türkiye yolunda, bir duraktı ve bizler bu durağı sağ salim  geçtik. Şimdi vakit, meselemiz Türkiye'dir diyerek ülkemiz için canla başla  çalışma vaktidir." ifadelerini kullandı.
 
Kaan, seçim öncesi ve sırasında yapılan tüm siyasi manipülasyonlara ve  seçim sonuçlarına dair tahriklere rağmen halkın vakur duruşu ve olgunluğu ile tüm  dünyaya unutulmaz bir demokrasi dersi verdiğini kaydederek, Türkiye'nin bekası  söz konusu olduğunda, nasıl tek yürek olarak birleşildiğinin kanıtlandığını  aktardı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik eden Kaan, "Hem Cumhurbaşkanımıza hem  de meclisimize, yeni icraat döneminde başarılar dileriz. Seçim sonuçlarına dair  ayrıntılı bir analizi, kesin sonuçların açıklanmasına müteakip bir basın  toplantısı ile ayrıca değerlendireceğimizi beyan eder yeni yönetim modelimizin  memleketimize hayırlar getirmesini dileriz." değerlendirmesinde bulundu.   

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat  Hisarcıklıoğlu, yazılı açıklamasında, seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Seçimlerden başarıyla çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ve  Cumhur İttifakı'nı tebrik eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin güçlü ve sağlam bir  demokrasi geleneğine sahip olduğunu bir defa daha ortaya koyduğunu vurguladı.

Hisarcıklıoğlu, seçimlerin ülkeye ve millete hayırlı olmasını  dileyerek, "Yüksek bir katılım oranıyla gerçekleştirilen genel seçimlerde  milletimiz iradesini sandıkta göstermiştir." değerlendirmesinde bulundu.

Halkın tamamına yakınının Mecliste temsil edilecek olmasının da ayrıca  sevindirici olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Yeni yönetim sistemi, ülkemizde istikrar ve güvenin daha da  güçlenmesi açısından büyük bir fırsattır. Türkiye'nin son yıllarda elde ettiği  tüm kazanımların temelinde güven ve istikrar yatıyor. Dolayısıyla önümüzdeki yeni  dönemde bu güven ve istikrarla yeni bir sıçrama gerçekleştirmek mümkündür.  Ülkemizde son 3 yılda 4 farklı seçim süreci yaşadık. Artık ekonomiye, reformlara  odaklanarak geleceğin büyük Türkiye'sini inşa zamanıdır."

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada,  milletin bu seçimlerde de iradesini ortaya koyduğunu ve tercihini istikrardan  yana kullandığını kaydederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ve mecliste  çoğunluğu kazanan Cumhur İttifakı'nı tebrik etti.
 
Seçime katılan ve TBMM'de temsil şansı bulan siyasi partilere  başarılar dileyen Büyükekşi, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Erken seçim kararının, mevcut belirsizliğin ve yeni yönetim  sistemimizin tam anlamıyla uygulanması için gerekliliğine dikkat çektiğimiz gibi  bürokrasinin azaltılması başta olmak üzere yeni sistemin vadettiği yeniliklerin  de takipçisi olmayı sürdüreceğiz. Başarılı geçen seçim döneminin ardından ihracat  ailesi olarak beklentimiz her zamanki gibi istikrarlı bir 5 yıllık dönem ve hızlı  karar alınmasını sağlayacak yeni sistemin bileşenlerinin tam anlamıyla  uygulanması olacaktır. Bizler de ekonominin en önemli aktörlerinden biri olarak  yeni yönetimle yapıcı ve uyumlu çalışmalarımıza devam edeceğiz."
 
Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar  Doğan, gündem seçimken oyların yönünü değiştirmek isteyen dış güçlerin birtakım  algı operasyonları yaptığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:
 
"Üçüncü dünya savaşı olarak nitelendirebileceğimiz ekonomi sıkıntıları  tüm dünyada yaşanıyor. Türkiye'de seçim ile aynı zamana denk gelmesi yaşanan  stresi daha da artırdı. Savaşlar artık top ve tüfekle yapılmıyor. Geldiğimiz  noktada ülke olarak bugüne kadar elde ettiğimiz tüm kazanımlarımızın, sahip  olduğumuz ekonomik istikrar ve büyümenin bundan sonra da aynı şekilde devamı  yönünde iktidara sahip çıkan halk, oyunlara aldırmadı. Edirne'den Ardahan'a  Cumhurbaşkanlığı sisteminin bu ülke için en uygun sistem olarak benimsendiğini  gösterdi. Artık milletimiz kilitlenen sistemlerle, geciken çözümlerle zaman  kaybetmek istemiyor."
 
Doğan, hükümetin özellikle iş adamlarına yönelik çalışmaları  artırmasını ivedilikle beklediklerini kaydederek, "Bu sonuçla üretmekle ilgili  engellerin çoğu kalkacak. İstikrarın devam ediyor olması projelerin  tamamlanmasıyla yeni projeleri de beraberinde getirecek. TÜMSİAD olarak iktidarın  sürüyor olmasını, isabetli bir karar olarak değerlendiriyor ve memnuniyetle  karşılıyoruz." değerlendirmelerinde bulundu.
 
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim  Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, seçimin kazananının hiç şüphesiz Türkiye ve ülke  demokrasisi olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:
 
"İnanıyorum ki bu seçim sonuçlarıyla yalın, sonuç odaklı ve sıkı  koordinasyon ile hareket edilerek ekonomik, sosyal ve siyasal atılım dönemi  yaşayacağımız şahlanış döneminin kapılarını aralıyoruz. Cumhurbaşkanımız  Erdoğan'ın ifade ettiği gibi kararların daha hızlı alınacağı, bakanlık  sayılarının 16'ya düşürülerek bürokratik işlemlerin hızla azalacağı ve kamunun  optimum verimliliğe ulaşacağına inandığımız bu yeni dönem milletimiz ve ülkemiz  için hayırlı olsun.
 
Herkesin yakından takip ettiği gibi uluslararası alanda Türkiye belli  çevreler tarafından kıskaca alınmaya çalışılıyor. Dolayısıyla özellikle bu  dönemde kararların milli bir mutabakat ile alındığı ve uzlaşı kültürünün ortaya  çıktığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetilecek olmamız milletimize ayrı  bir güven verecektir. Önümüzdeki dönemin ana gündem maddemizin ekonomik istikrar  olduğu, ihracat hedeflerimize ulaşabilmemiz için yapısal reformların hızla  gerçekleştirildiği bir dönem olmasını diliyorum."
 
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan,  yeni yönetim modelinin ilk seçimine halkın yüksek katılım sağlamasının dünyaya  örnek olacak bir davranış olduğunu bildirdi.
 
Halkın sorunlarına ve beklentilerine yönelik çözümü her zaman olduğu  gibi seçimlerde ve sandıkta gördüğünü kaydeden Bahçıvan, "Demokrasi adına bu,  önemli ve kıymetli bir toplumsal özelliğimizdir. Oluşan neticelerin hayırlı  olmasını diliyoruz. Yeni dönemde istikrarın her açıdan korunmasına önem verilerek  ekonominin ana gündem maddesi olmasını bekliyoruz." değerlendirmesinde  bulundu.
 
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç,  Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimlerine ilişkin, "Türk halkı  büyük sağduyusu ile bir kez daha fırtınalı ve belirsiz yollar yerine, istikrarlı  ve güvenli rotayı tercih etmiştir." değerlendirmesinde bulundu. 
 
Avdagiç, yaptığı yazılı değerlendirmede, Türk halkının bu seçimle  büyük ve lider ülke olma yolunda, çok önemli bir eşiği geride bıraktığını  bildirdi.
 
Türk halkının büyük sağduyusu ile bir kez daha fırtınalı ve belirsiz  yollar yerine, istikrarlı ve güvenli rotayı tercih ettiğini aktaran Avdagiç,  seçim sonuçlarının ülkeye ve millete hayırlı olması dileğinde bulundu.
 
Avdagiç, Türkiye'nin tıpkı 1950, 1983 ve 2002 seçimleri gibi son  derece önemli ve stratejik bir seçim dönemini başarıyla ve güvenle tamamladığını  kaydederek, şu ifadeleri kullandı:
 
"Geçen 16 yılın tecrübesi ve ortaya konulan büyük başarılarla oluşan  ekonomik birikim, artık Türkiye'yi yeni bir kulvara ve eşiğe taşımıştır. Bu eşik  de 24 Haziran seçimleriyle birlikte başarıyla geçilmiştir. Tabiri caizse, 24  Haziran seçimleriyle Türkiye ekonomisi otoban hızına kavuşacaktır. Siyasal  istikrarın olmadığı yerde ekonomik istikrarın ve güvenin olması mümkün olamaz.  Türk iş dünyası olarak hepimiz bu yeni dönemde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip  Erdoğan’ın güçlü liderliğinde müreffeh bir Türkiye için var gücümüzle  çalışmalıyız."
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, seçimlerin,  sandıktan çıkan sonuçtan bağımsız olarak, ülkenin demokrasi tarihi açısından yeni  bir dönemin başlangıcı anlamına geldiğini belirterek, ayrıca seçimlere katılım  oranının yüksekliği ve seçimlerin kayda değer bir huzur ortamı içinde  gerçekleşmesinin milletin ülke yönetiminde söz sahibi olmak adına güçlü bir irade  ortaya koyduğunu gösterdiğini anlattı.
 
Olpak, "Halkımız, güçlü bir yürütme için iradesini Cumhurbaşkanı ve  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için ortaya koyarken, meclisi de aynı yönde  yapılandırdı ve siyasi istikrara tam not verdi. Umutların pusulalara işlendiği  bugünün sonucu, güçlü yürütme ve güçlü meclistir." ifadesini kullandı.
 
Türkiye'nin 95 yıllık siyasi geleneğinde, önemli bir kilometre taşını  geride bıraktığını ve 16 Nisan referandumuyla hayata giren Cumhurbaşkanlığı  Hükümet Sistemi ile yeni bir sayfa açtığını aktaran Olpak, Cumhuriyetin  kuruluşundaki güçlü Türkiye iradesinin, bu sistemle daha da perçinleneceğini  bildirdi.
 
Olpak, bu değişimin, Türkiye için bir dönüm noktası olduğunun altını  çizerek, şu değerlendirmelerde bulundu:
  
"Bu seçimin kazananı, ülkemizi gelecek hedeflerine ulaştırmak için  büyük bir irade sergileyen Türk milleti olmuştur. DEİK olarak, bu yeni dönemde  de, her zamanki gibi, Türkiye'nin ekonomik gücünü tüm dünyada başarıyla temsil  etmeye devam edeceğiz. Türk iş dünyasının tamamını buluşturan bir platform  olarak, gerek yabancı yatırımların gerekse ülkemiz dış ticaretinin artması için  yürüttüğümüz ticari diplomasi faaliyetlerini, daha da yüksek bir motivasyonla  sürdüreceğiz. Daha da güçlü bir ekonomi, daha da ileri bir demokrasi ve çok daha  büyük bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz. Seçim sonuçlarının hepimize  hayırlı olmasını diliyorum."
 
Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ahmet Erdem de 16  Nisan 2017'de yapılan referandumla kabul edilen anayasa değişikliğinin, artık  uygulanmaya başlayacağını ve yeni sisteme geçileceğini belirterek,  "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve 27 Dönem Milletvekili olarak seçilen  tüm adayları kutluyor, yeni dönemin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını  diliyoruz." ifadelerini kullandı.

Tarihi bir katılım oranıyla cumhurbaşkanı ve 27'nci dönem  milletvekillerinin seçildiğine işaret eden Erdem, Türkiye'nin refah içinde  yarınlara ulaşması temennisinde bulundu.

Erdem, Türkiye'nin global ekonomiye entegrasyonunu artırarak kalkınma  sürecini devam ettirmesi ve yatırım ortamını iyileştirecek ekonomik ve yasal  makro reformları hızla hayata geçirmesi gerektiğini vurgulayarak, şu  değerlendirmelerde bulundu:

"Bugünden itibaren, uzun ve meşakkatli çabalarla oluşturulan  sürdürülebilir yatırım akışının ve her alanda küresel rekabet gücümüzün  artırılması için, yatırım ortamının iyileştirilmesi çalışmalarımıza hız kesmeden  devam etmemiz gerekmektedir. Bu nedenle ülkemizin ihracat hacminin  arttırılmasında, bölgesel bir yatırım merkezi olarak konumlandırılmasında ve  sürdürülebilir ekonomik büyümesinde çok önemli bir katkıya sahip olan  uluslararası doğrudan yatırımları artıracak politikaların en önemli öncelik  olması, ülkemiz için bugün her zamankinden çok daha önemlidir. YASED olarak,  ülkemizi bu hedeflere taşıyacak tüm ekonomik ve yapısal reformlara destek vermek  üzere hazır olduğumuzu ve uluslararası yatırımcılar olarak, ülkemizin  potansiyeline olan inanç ve desteğimizin tam olduğunu iletirim."

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi  sonuçlarını değerlendirdiği yazılı açıklamasında, son dönemin en yüksek katılımlı  seçiminin gerçekleştiğine dikkati çekti. Milletin, özgür iradesiyle kendini  yönetecek Cumhurbaşkanını seçmek için oy kullandığını belirten Baran, sandıktan  demokrasi zaferinin çıktığını vurguladı.
 
Milletinin oylarıyla siyasi ekonomik tetikçilere en güzel cevabı  verdiğine işaret eden Baran, "Milletimiz, sandıkta tüm dünyaya demokrasi dersi  verdi. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle, Recep Tayyip Erdoğan'ın  Cumhurbaşkanlığında 2023 hedeflerine daha güçlü ve güvenli bir şekilde  ilerleyecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir,   "Türkiye, bu seçimlerle tüm dünyaya demokrasi dersi vermiştir." ifadesini  kullandı.

Özdebir, yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili  Genel Seçimi sonuçlarını değerlendirdi.

Seçim başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı  kutlayan Özdebir, sonucun Türkiye'ye, tüm partilere ve adaylara hayırlı olmasını  diledi.

Özdebir, Türkiye'nin, seçimleri demokratik olgunlukla millete yakışır  şekilde gerçekleştirdiğini belirterek, "Seçimin galibi Türkiye olmuştur. Türkiye,   bu seçimlerle tüm dünyaya demokrasi dersi vermiştir. Bu seçimle ilk defa  uygulanacak Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi ile Türkiye yeni bir hikaye  yazacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Yeni sistemle Türkiye'nin prangalarından kurtulduğunu vurgulayan  Özdebir, erklerin birbirinden ayrılacağını, işlerin daha hızlı yürüyeceğini,  bürokratik imparatorlukların yıkılacağını bildirdi.

Özdebir, seçmenin Mecliste hiçbir partiye tek başına çoğunluk  vermediğine de dikkat çekerek, bunun sorun olmayacağına ve Meclisin uzlaşma  içinde başarılı işler yapacağına inandığının altını çizdi.

İş dünyasına da seslenen Özdebir, şunları kaydetti:

"Seçimler geride kaldı, belirsizlik sona erdi. Artık tüm gücümüzle  işimize dönelim, üretime, ihracata ve bu ülkeye katkı vermeye devam edelim.  Bundan sonra Türkiye'yi hedeflerine ulaştıracak reformlara ve özellikle ekonomiye  odaklanmamız gerekir. Yatırım ve üretim ortamını iyileştirecek yapısal  reformların yapılması ve özellikle mesleki eğitim reformunun hızla  gerçekleştirilmesi için çaba göstermeliyiz."

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği  (ORSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nedret Yener de seçimlerin ilk turda  tamamlanmasının iş dünyasında memnuniyetle karşılandığını bildirdi. Sandıktan  çıkan iradenin Türkiye'ye, bölgeye ve dünyaya hayırlı olmasını dileyen Yener,  siyasi partilerin iyi bir kampanya süreci geçirerek dünyaya örnek olduğunu  belirtti.

Seçimlerin demokrasi havasında, millete, ülkeye yakışır şekilde  yapıldığını ve sonuçlandırıldığını vurgulayan Yener, şu değerlendirmelerde  bulundu:

"Seçimleri aziz milletimiz kazanmıştır, demokrasimiz kazanmıştır.  Türkiye'nin her alanda lider ülke olmasının önünde engel kalmamıştır. Şimdi  kenetlenip, çok çalışma zamanı. Alınan sonuçla beraber üretim ve yatırımın  önündeki engellerin kalkacağına, ekonomik kararların daha hızlı alınıp, hızlıca  uygulamaya konulacağına inanıyor, iş dünyasına dönük yeni desteklerin  sağlanmasını bekliyoruz. Yeni dönemin, reformların hızlıca gerçekleştiği, kamunun  verimliliğinin en üst düzeye çıktığı, bürokrasi kıskacının ortadan kalktığı,  bölgesinde ve uluslararası alanda Türkiye'nin elinin güçlendiği bir dönem  olmasını temenni ediyoruz.  Hiç kuşku yok ki yeni dönemde sorumluluk yalnızca  Sayın Cumhurbaşkanımız, yeni Meclisimiz veya muhalefet partilerimizde değildir.  Sokaktaki vatandaştan STK'lere, iş dünyasından üniversitelerimize kadar tüm  kesimlere de görev ve sorumluluk düşmektedir."

Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Erdem Çenesiz, “Türk halkının hür iradesiyle sonuçlanan seçimin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Büyük bir katılımla gerçekleşen bu seçim, tüm dünyaya Türk halkının demokrasiye olan inancını bir kez daha kanıtlamıştır. Yeni yönetim sisteminin istikrar ve güven ortamının güçlenmesine dair katkı sağlayacağına olan inancımız tamdır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve seçilmiş olan yüce meclisimizle birlikte ülkemizi dünya ekonomi sıralamasında daha üste taşımak için var gücümüzle çalışacağız’’ dedi. Çenesiz şöyle devam etti:

"Türk seramik sektörü, gerçekleştirdiği ihracat ve ülke ekonomisine sağladığı yüksek katma değer ile Türkiye Cumhuriyeti’nin büyümesi ve güçlenmesi adına taşıdığı sorumluluğun farkındadır. Bu yeni dönemle birlikte gerçekleştirilecek tüm ekonomik yatırım ve reformlara var gücümüzle destek verecek, üretmeye ve ihraç etmeye devam edeceğiz. Yapısal düzenlemelerin hızla tamamlanması bu mücadelemizi güçlendirecek etkenlerin en başında gelmektedir. Ekonominin güven veren isimlerle yönetilecek olması da uluslararası aktörler açısından olumlu karşılanacak ve yatırımların gelmesine sebep olacaktır.

Yeni dönemde finansal istikrarın kararlı şekilde sürdürüleceğine ve reel ekonominin önceliğini koruyacağına inanıyoruz. Bu bağlamda Türkiye Seramik Federasyonu temsilcileri adına beklentimiz, üretim ve ihracat hacmimizin daha da artmasına destek olacak ihracat finansmanı tedbirleridir.

Türkiye Seramik Federasyonu olarak, daha güçlü bir Türkiye için çıkılan yolculukta, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk lideri olarak görev alan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı, çalışma arkadaşlarını, TBMM’de temsil hakkı kazanmış bütün siyasi partilerimizi ve tüm milletvekillerimizi tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.”

18:051.385
Değişim :  -1,20% |  -16,78
Açılış :  1.397  
Önceki Kapanış :  1.401  
En Yüksek
1.397
En Düşük
1.376
BIST En Aktif Hisseler18:05
ALBRK 1,65 77.517.940 % 10,00  
IEYHO 0,99 34.472.305 % 10,00  
PKENT 2.364,80 5.081.559 % 10,00  
TKURU 210,10 8.440.780 % 10,00  
YEOTK 73,20 163.854.042 % 9,99  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 8,8711 8,8726 % 1,26  
Euro 10,3862 10,4675 % 1,54  
Sterlin 12,1117 12,1725 % 1,06  
Frank 9,5719 9,6296 % 1,42  
Riyal 2,3611 2,3729 % 1,38  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.750 1.751 7,70  
Altın Gr. 499 499 8,51  
Cumhuriyet 3.293 3.343 39,00  
Tam 3.277 3.359 37,24  
Yarım 1.584 1.625 18,01  
Çeyrek 794 812 9,01  
Gümüş.Ons 22,40 22,45 -0,08  
Gümüş Gr. 6,39 6,40 0,06  
B. Petrol 78,05 78,05 0,82