JP Morgan, Merkez`den 1 ay ara bekliyor

19.10.2016 13:05

Son güncelleme : 19.10.2016 17:22

JP Morgan, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası`nın politika basitleştirmeye 1 ay ara vermesini bekliyorJP Morgan bugün yayınladığı raporda, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) yarın yapılacak Para Politikası toplantısında faizlerde bir değişikliğe gitmeyeceğini tahmin ettiklerini bildirdi.

Politika yapıcıların enflasyon dinamiklerindeki zayıflığın etkileri, finansal istikrar ve özellikle tüketici güveni konusunda biraz daha endişeli hale geldiklerini hissettiklerini belirten JP Morgan analistleri, bu ortamda TCMB'nin politika basitleştirmeyi tamamlamayı bir ay erteleyebileceğini öngördüklerini ifade ettiler.

Bununla birlikte TCMB'nin hala politika gevşetme eğiliminde olduğuna da işaret eden JP Morgan analistlere, "TCMB'nin yarın yapılacak toplantıda faizi değiştirmemesini bekliyoruz, ancak faiz koridorunun üst bandında 25 baz puan bir indirim de sürpriz olmaz" ifadelerini kullandılar. Raporda, ekonomistlerin büyük bölümünün hala faiz koridoru üst bandından 25 baz puan indirim beklediklerine işaret eden JP Morgan analistleri, ancak bunun piyasa katılımcıları arasında görüş birliği sağlanmış bir konu olduğunu düşünmediklerini de belirttiler.

TCMB'nin politika basitleştirmeyi mümkün olan en kısa zamanda tamamlamak istediğini düşünmeye devam ettiklerini de belirten analistler, ancak TCMB'nin bu indirimi Kasım ayında yapmasını beklediklerini vurguladılar. JP Morgan analistleri ayrıca, TCMB'nin politika faizinde 25 baz puan indirim yapacağı beklentisini de Kasım'dan Aralık'a ötelediklerini ifade ettiler.

Analistler, TCMB'nin yarın faiz oranlarını düşürmek yerine zorunlu karşılık oranlarını indirerek banka kredi faizlerini aşağı itmeye ve likidite şartlarını iyileştirmeye çalışmasını bekliyorlar.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591