`Kriz dönemindeyiz`

04.09.2015 11:01

Son güncelleme : 05.09.2015 13:16

Başbakan Ahmet Davutoğlu B20 konferansında yaptığı konuşmada kriz döneminden geçildiğini söyledi.Başbakan Ahmet Davutoğlu, kasım ayında Antalya’da yapılacak G20 Zirvesi öncesi Ankara’da yapılan B20 Zirvesi’nde konuşuyor.


Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:


- “Siyasi istikrarsızlık, ideolojik çatışmalar, ekonomik krizler yaşanırsa kötü senaryolar yaşayabiliriz. Tüm dünya liderleri için artık bir araya gelme vaktidir. Gençler arasındaki işsizlik çok önemli bir zorluk”


- “G20 bütün bu sorunların ele alındığı bir platform olabilir. Global küresel pazarlar oldukça oynak. Bu iş dünyası ve dünya liderlerinin önündeki en büyük sorun. Çünkü ekonominin öngörülebilirliğini görmek isteriz. Gelişmekte olan ekonomilerin dinamizmi olmazsa büyümeyi de arttıramayız”


- "Eminim hepiniz Aylan'nın, 3 yaşındaki Suriyeli bebeğin cansız bedenini görmüşsünüzdür. O cansız beden hepimiz için bir uyarı sinyali. Eğer Suriyeli çocuklar evlerinde güvende değilse o zaman bizim çocuklarımız da Ankara, Paris, Londra ya da New York'ta güvende olmayacaklardır"


- "Buradan, tüm dünya liderlerine bir çağrıda bulunmak istiyorum, tüm sorumlu aydınlara, iş dünyasına ve şu anda tatil yerlerinde çok rahat bir şekilde tatil yapanlara sesleniyorum. Lütfen mültecileri düşünün. Sadece Suriyelileri değil, Afrika'dan ve diğer ülkelerden gelen mültecileri düşünün"


- "Hep beraber dünya liderlerini, Suriye içerisinde güvenli bölgeye ihtiyaç olduğu konusunda ikna etmeye çalıştık.
Ama kimse bizmi sesimizi duymadı. Kendi ulusal güvenliğimizi düşündüğümüzü zannettler. Biz kendi güvenliğimizi sağlayabiliyoruz ancak Suriyelileri kim koruyacak?"


-''Oynaklık varsa uzun vadeli planlama yapılamaz. Gelişmekte olan ülkeler eski dinamizmlerini kaybetti. Gelişmiş ekonomilerin öne çıktığını görüyoruz.''


-''Fon akışları gelişen piyasalar için sorun oldu''

-
"KOBİ'ler ekonominin lokomotifidir. İşsizliğin azaltılmasında etkilidir"


- ''Yalnızca kısa vadeli değil, uzun vadeli yapısal reformlara gerek duyuluyor'' dedi.


Şu an bir kriz döneminden geçildiğini ifade eden Başbakan Davutoğlu, krizlerin bazen fırsatlar sunduğunu ifade etti.
Davutoğlu şu 5 zorluktan bahsetti:


* Küresel finansal piyasların oynak olması ve yeni risklerin ortaya çıkması


* Gelişen piyasaların geçmiş dinamizmi göstermekte zorlanması


* Büyüme. Daha önceki büyüme öngörülerimize ulaşmak şu anda mümkün görünmüyor.  Yeni bir öngörüde bulunmak lazım gelecekteki büyüme için. İşte bu yüzden yatırımlara önem veriyoruz. Yatırım olmadan büyüme olmaz. Küresel ticaret beklenmedik şekilde yavaşlıyor.


* Sermaye çıkışları da ekonomilerin bir başka sıkıntısı


* Jeopolitik gerginlikler

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591