Megabank ne zaman kurulacak?

11.05.2016 11:11

Son güncelleme : 12.05.2016 09:46

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek Megabank`ın İstanbul`da kurulmasının çok önemli olduğunu söyleyerek, bu sene içinde bile kurulabileceğini aktardı.Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek katılım bankacılığı ve MegaBank ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Şimşek, "Megabank'ın fonksiyonu faizsiz sisteme likidite sağlamak ve yatırım bankacılığı olacak. Asya ve EMA bölgeleri için İslami Megabank çalışmaları yapılıyor. Türkiye'nin faizsiz finans konusunda bir küresel merkez olması için Megabank'ın İstanbul'da kurulması bizim için çok önem arz ediyor. Megabank'ın güçlü bir banka olmasını öngörüyoruz. Mutlaka İslami Kalkınma Bankası ortağımız olacak. Megabank bu sene içinde bile kurulabilir, çalışmaların tamamlanması lazım. Bunların özgün ve İslami kurallara uygun ürün olduğu algısını pekiştirmemiz lazım. Bu küresel finans sistemini de güçlendirir ve risklerini azaltır. Şu an net olarak verilmiş bir karar yok ama bölgeye ve dünyaya hitap edecekse büyüklük 500 milyon dolar olmaz.

Halk katılım bankası ile ilgili süreç zamanında başladı, sonra fikir değiştirildi, şimdi tekrar konuyu masaya yatırıp bir karar vereceğiz. Katılım bankacılığı sektörün ölçek büyütmeyi destekleriz, yüzde 15'e nasıl varacağız. Katılım bankaları bir anlamda reel sektörü daha güçlü bir şekilde destekliyor. Katılım bankacılığı sektörüne yeni banka katılımı için talep olursa biz memnun oluruz, güçlü olmasını tercih ederiz." ifadelerini kullandı.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591