MÜSİAD İngiltere şubesi açıldı

10.09.2017 12:19

Son güncelleme : 11.09.2017 08:10

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), İngiltere şubesini açtı.MÜSİAD İngiltere Şubesi, başkent Londra'da düzenlenen etkinlikle  açıldı. Sinevizyon gösterisiyle başlayan açılış etkinliğine MÜSİAD Genel Başkanı  Abdurrahman Kaan, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, AK Parti  İstanbul Milletvekili Ahmet Çamlı, MÜSİAD İngiltere Başkanı Uğur Yılmaz ve çok  sayıda davetli katıldı.

MÜSİAD Genel Başkanı Kaan, açılışta AA muhabirine yaptığı açıklamada,  İngiltere ofisini açmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

MÜSİAD'ın  68 ülkedeki 181 noktada faaliyet gösteren küresel bir sivil  toplum kuruluşu olduğunu belirten Kaan,  İngiltere ile Türkiye arasındaki  ilişkilerin özellikle bu ülkenin Avrupa Birliğinden (AB) ayrılma (Brexit)  sürecinde daha iyi olacağını öngörerek İngiltere ofisini açmaya karar  verdiklerini söyledi.

MÜSİAD İngiltere ofisinin kuruluş çalışmalarına geçen yıl başlandığın  ifade eden Kaan, gerekli çalışmaların tamamlanmasıyla açılış safhasına  gelindiğini kaydetti.

"TÜRKİYE'DE 2 BİN 900 İNGİLİZ ŞİRKETİ VAR"

İngiltere ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerle ilgili bilgi  veren Kaan, "İngiltere Türkiye'ye en fazla yatırım yapan ülkelerden biri.  Yaklaşık 2 bin 900 İngiliz sermayeli şirket Türkiye'de yatırım yapmış durumda.   Bunların toplamı yaklaşık 9,6 milyar dolar seviyesinde. Türkiye'den de  İngiltere’ye yatırım yapan şirketler var. Bunların da yatırım miktarı yaklaşık 2  milyar dolar." diye konuştu.

Kaan, Ülker'in Pladis şirketiyle İngiltere'de yaptığı yatırımın da iki  ülkenin ekonomik ilişkileri içinde önemli bir yer tuttuğuna işaret ederek,  "Bunlar, İngiltere ile Türkiye arasındaki ilişkileri güçlendiriyor. MÜSİAD  Türkiye'de 86 noktada faaliyet gösteriyor, 10 bine yakın üyemiz var. 10 bin  üyemiz ile İngiltere’de daha büyük, daha verimli işler yapmayı düşünüyoruz."  ifadelerini kullandı.

MÜSİAD'ın AB içinde de etkin bir rol oynadığını vurgulayan Kaan,  "Almanya, Fransa, Avusturya, Belçika ve Hollanda'da da şubelerimiz var. Hem  lobicilik yapıyoruz hem iş dünyasını bir araya getirmeye çalışıyoruz. Bu  süreçleri daha da hızlandırmak istiyoruz." dedi.

17:4391.226
Değişim :  0,08% |  69,16
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.846
En Düşük
90.695