Petkim`den enflasyonla mücadeleye destek

29.11.2018 13:05

Son güncelleme : 30.11.2018 09:32

SOCAR Türkiye`nin iştiraki Petkim`in enflasyonla mücadeleye katkı sağlamak amacıyla ürünlerinin fiyatlarında indirime gideceği belirtildi.AA

Şirketten yapılan açıklamada, Petkim'in, enflasyonla mücadeleye destek  olmak ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamak amacıyla ekonomik değeri yüksek  ürünleri sanayiciye indirimli fiyattan vereceği ifade edildi.

Petkim'in indirimli satışa 1 Aralık'tan itibaren başlayacağı  bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İnşaat, tarım, otomotiv, elektrik, elektronik, ambalaj, tekstil  sektörlerinin ham madde ihtiyaçları indirimli fiyatlarla karşılanacak. Petkim'in  enflasyonla mücadeleye katkı sağlamak amacıyla sanayiciye destek sunacağı  ürünler, Türkiye'de pek çok sektörün önemli ham maddelerini oluşturuyor. Söz  konusu tarihten itibaren Alçak Yoğunluklu Polietilen (AYPE), Alçak Yoğunluk  Polietilen Tubuler (AYPE-T) ve Yüksek Yoğunluk Polietilen ürünlerinde ton başına  20 dolar, polipropilen ürün türlerinde ton başına 30 dolar, spot satış  fiyatlarında ise polipropilen, saf terafitalik asit ve etilen glikol  ürünlerinde ton başına 20 dolarlık indirim uygulanacak. Ayrıca, AYPE, AYPE-T 2-1  ürününde yüzde 6 olan indirim oranı yüzde 10'a, AYPE, AYPE-T'de 2-2 ürününde  yüzde 9 olan indirim oranı yüzde 15'e yükseltilecek."

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Petkim Genel Müdürü Anar  Mammadov, Petkim'in Türkiye ekonomisine önemli katkılarda bulunan güçlü bir  kuruluş olarak enflasyonla mücadeleye destek vereceğini bildirdi.

Mammadov, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'de onlarca sektörün tedarikçisi olarak ürettiğimiz ürünlerle  Türkiye ekonomisine değer katmak için aralıksız çalışıyoruz. Türkiye'nin ilk  petrokimya şirketi olarak sorumluluklarımız var. Türkiye önemli bir dönemden  geçiyor. Ekonominin ve Türk lirasının dalgalanmalar yaşadığı son aylarda, kamu ve  özel sektörün tüm oyuncularının birlikte başladığı mücadeleye biz de katılmak  istedik. Türkiye ekonomisi sağlam temellere dayanan güçlü bir ekonomi. Biz tüm  yatırımlarımızda olduğu gibi ekonomiyi de uzun vadeli değerlendiriyor ve  Türkiye'ye güveniyoruz. Bu güvenin bir göstergesi olarak ürünlerimizi piyasaya  indirimli fiyatlarla sağlayarak, Türkiye ekonomisine katkımızı  sunacağız."

12:3690.920
Değişim :  -0,26% |  -236,63
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695