Piyasalarda petrol tedirginliği!

11.08.2016 08:56

Son güncelleme : 11.08.2016 11:41

Uluslararası piyasalar, petrol fiyatlarındaki güçlü düşüşün etkisiyle satıcılı seyretti.Petroldeki satış dalgası, küresel arz fazlasına ilişkin endişelerin yeniden artması ile birlikte, Asya seansında derinleşti ve hisse senetleri üzerinde baskı oluşturdu. Yeni Zelanda doları, merkez bankasının para politikası toplantısının ardından yükseldi.

Petrol, ABD'de petrol stoklarının sürpriz bir şekilde artış göstermesinin ardından düşüşünü üçüncü güne taşıdı ve varil başına 42 doların altında işlem gördü. Japonya piyasası tatil nedeniyle kapalıydı, ancal Asya2nın diğer bölgelerinde, ham madde üreticileri ve enerji şirketleri düşüşlere öncülük etti. Kiwi olarak da adlandırılan Yeni Zelanda doları, ülke merkez bankasının gösterge faizi rekor düşük seviyeye indirmesi ve bazı yatıorımcıların beklediğinden daha yavaş bir faiz indirimi trendini işaret etmesinin ardından bir yılın en yüksek seviyesine tırmandı. Nikel dört günlük yükselişini durdurdu ve altın düştü.

Ham petrol geçen hafta ayı piyasasına girdi ve bıu durum, Tokyo'dan Frankfurt'a, politika yapıcıların ekonomilerini desteklemek için daha önce görülmemiş büyüklükteki teşvik tedbirlerini uygulamaya almalarına karşın küresel büyümenin zayıf kaldığını işaret ediyor. Yeni Zelanda faiz düşürerek bu ay gevşemeye giden İngiltere ve Avustralya'yı takip ederken, Güney Kore, Haziran ayında faizi rekor düşük seviyeye indirdikten sonra, bugünkü toplantıda gevşemeden kaçındı. ABD ekonomisindeki güçlenme henüz traderları Fed'in bu yıl faiz artırımına gideceğine ikna edemedl. Vadeli kontratlar, Fed'in bu yıl faiz artırtımı olasılığını yüzde 41 olarak görüyor.

Sydney'de Rivkin Securities stratejisti James Woods, "Şu anda piyasa için en büyük risk petrol fiyatlarında büyük bir düşüş," dedi ve  "Önümüzdeki haftalarda bir miktar kısa vadeli zayıflık göreceğiz. Yatırımcılar, merkez bankalarının politikalarının hisse senetleri için destekleyici kalması ile birlikte, muhtemelen bu düşüşlerde alıcı olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Singapur, ekonominin ikinci çeyrekte beklenenden daha yavaş büyümesinin ardından, 2016 yılı büyüme tahmininin üst sınırını düşürdü. Çin'in en büyük e-ticaret şirketi Alibaba group Holding Ltd. ve China Mobile Ltd. bugün kar açıklaycak şirketler arasında.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi Hong Kong saati ile 11:04'te yüzde 0.5 aşağıdaydı ve beş günlük yükselişini durdurdu.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591