Rogers: Beni dinlemeyin hatta...

09.01.2015 12:59

Son güncelleme : 09.01.2015 14:58Ünlü yatırımcı Jim Rogers, nasıl para kazanılacağına dair sırlarını paylaşırken yatırımcıyı uyardı. Rogers "Ben de dahil kimseyi dinlemeyin" dedi.


İşte Rogers’ın kaleminden para kazanma sırları:


'Kimseyi dinlemeyin'


'İnsanlar bana sürekli neye yatırım yapmak gerektiğini soruyorlar. Benim bu soruya tek yanıtım var: 'Beni dinlemeyin, hatta kimseyi dinlemeyin.'Bildiğiniz şeylere yatırım yapın'


Sizi başarılı bir yatırımcı olmaya götürecek tek yol, hakkında derin bilgi ve deneyim sahibi olduğunuz şeylere yalnızca yatırım yapmaktan geçer.
'Kendinizi dinleyin'


Herkesin bir şeyler hakkında bilgisi vardır. Arabalar, moda ya da her neyse. Siz de bir şey hakkında çok şey biliyorsunuz. Eğer hangi şey hakkında çok şey bildiğinizin henüz farkında değilseniz, geriye çekilip günlük hayatınıza biraz uzaktan bakın.

'Farkınıza varın'


Bir doktor muayenehanesine gittiğinizde, hangi dergiyi ilk olarak elinize alıyorsunuz? Eğer televizyon izliyorsanız, hangi tür programlar ilginizi çekiyor? Bunlara dikkat ettiğinizde, kısa zamanda gerçek ilgi alanlarınızın farkına varacaksınız ve bu da sizin hangi konuda bilgili olduğunuzu gösterecek.


'İlk adımı atacaksınız'


İşte o andan itibaren, başarılı bir yatırımcı olma yolunda ilk adımı atacaksınız. Arabalara düşkünseniz, otomotiv endüstrisiyle ilgili bulabildiğiniz her şeyi okuyun. O zaman büyük bir şey olduğunda bu sektörde ne gibi değişimlerin yaşandığına dair daha fazla bilginiz olur.'Okuyun'


Daha sonra takip mekanizması geliştirin. Ne bulursanız okuyun. Yeni bir şeylerin geliştirilmiş olduğunu ve orada sizi bekleyen fırsatların olduğunu fark edebilirsiniz. 

Başkalarını görmezden gelin'


Bu arada birisi sizi arayıp, yeni mükemmel bilgisayarların çıktığına dair aklınızı çelmeye çalışırsa, görmezden gelin. Sizin bilgisayarlara dair deneyiminiz yok, siz arabalara düşkünsünüz.

 

'Herkesten önce bilirsiniz'


Bildiğiniz şeylere konsantre olun ve deneyimlediğiniz değişimlere göğüs gerin. Bu şekilde değişimleri ve risk almak gereken yerleri herkesten, Wall Street’ten bile önce görebilirsiniz.


 

'Pes etmeyin, yeniden deneyin'


Bir şeyden uzun süreli kazanç elde ettikten sonra yeter demeyin. Örneğin on yıldır bir yatırımdan kazanıyorsunuz ama yeni bir şey yapmaya cesaret edemiyorsunuz. Öyle anlarda, daha önce yapmıştım yeniden yapabilirim diye düşünün.

17:5996.657
Değişim :  2,02% |  1.909,89
Açılış :  95.695  
Önceki Kapanış :  94.748  
En Yüksek
97.169
En Düşük
93.389