Sabancı: Yüksek faizle ilgili önlemler alınmalı

26.02.2018 14:48

Son güncelleme : 27.02.2018 09:37

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, “Geçen sene enflasyonda ve yüksek reel faizde artış gördüğümüz bir yıl oldu. Bu konularda gerekli önlemlerin alınmasını, ekonomik istikrarın sağlanması ve büyümenin, düşük enflasyonda, kalıcı olması bakımından çok önemsiyoruz.” dedi.AA

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Center’da düzenlenen Yıllık Paylaşım Toplantısı’nda  dünya ve Türkiye ekonomisi ile birlikte Sabancı Holding’e ilişkin açıklamalar  yaptı.
 
Dünya ekonomisinin 2017’de büyüme hızını artırdığını anlatan Sabancı,  dünya ekonomisinin 2017’de son 10 yılın en yüksek büyüme hızına ulaştığını  söyledi.
 
Gelişmiş ülkelerde enflasyonun yükselmesi beklenirken para  politikalarının  kademeli olarak normalleşmesinin gündemde olduğunu hatırlatan  Sabancı,  bu yılın başlarından itibaren dünyada büyümeyle ilgili olumlu seyir  devam ederken, hisse senedi borsalarında ciddi sayılabilecek bir düşüşün  yaşandığını kaydetti.
 
Sabancı, şöyle konuştu:
 
“Hisse piyasalarında yaşanan düşüş, reel ekonomilerdeki büyüme  performansı ile mali piyasalardaki gelişmelerin zaman zaman çok ayrı yönde  seyredebileceğini bize gösteriyor. Gelecekle ilgili çok çeşitli fikirler,  senaryolar ve belirsizlikler olsa da, son zamanlarda teknoloji fırsat mı? Tehdit  mi? tartışması fırsattan yana ağırlık kazandı. Kendilerine tekno-iyimserler  denilenlerin sayısı giderek artıyor. Tekno-iyimserler, yeni teknolojilerin artık  verimlilik  ve yeni iş modelleri üzerinde uzun zamandır beklenen pozitif artışı  tetiklediğini görüyorlar. Tüm bunların etkisi ile dünya ekonomilerinde parlak bir  büyüme dönemine girildiği görülüyor.  
 
“SAYIN BAŞBAKANIN ENFLASYONLA MÜCADELE EDİLECEĞİNE VURGU YAPAN  AÇIKLAMALARINI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ”  
 
Türkiye ekonomisinin 2017 yılında da güçlü büyümesini sürdürdüğünü  belirten Sabancı, “Dünyadaki büyüme trendinin ülkemize olumlu yansıması 2017’deki  en sevindirici gelişmelerden olmuştur. Üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı  dönemine göre yüzde 11,1 ile son 6 yılın en hızlı büyümesini elde ettik. OECD  ülkeleri içinde en hızlı büyümeyi yakaladık. 2017 ihracatında da 158 milyar dolar  ile iyi bir performans elde edilmiştir.” ifadelerini kullandı.  
 
Yüksek faizle ilgili önlemlerin alınması gerektiğini savunan Sabancı,  şöyle konuştu:
 
“Geçen sene  enflasyonda ve yüksek reel faizde artış gördüğümüz bir  yıl oldu. Bu konularda gerekli önlemlerin alınmasını, ekonomik istikrarın  sağlanması ve büyümenin, düşük enflasyonda, kalıcı olması bakımından çok  önemsiyoruz. Bu konuda Sayın başbakanın enflasyonla mücadele edileceğine vurgu  yapan, öncelik veren açıklamalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Bir yanda yüksek  büyüme rakamları hepimize umut verirken, diğer tarafta bölgemizden kaynaklı  sıkıntıları derinden yaşıyoruz. Ülkemizin terörle haklı mücadelesi kapsamında  yürütülen Zeytin Dalı Operasyonu’nda görev yapan kahraman askerlerimize beraber  kalplerimiz atıyor.  Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine  başsağlığı diliyorum. Bölgemizde en yakın zamanda huzur ve kalıcı barışın tesis  edilmesini yürekten temenni ediyoruz.”
 
“DİJİTAL DÜNYAYA UYUMLU BİR YOL HARİTASINI ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE HAYATA  GEÇİRECEĞİZ”
 
Sabancı, bugün dünyanın dijitalleşme üzerinde döndüğünü belirterek,  dijital devrime dikkati çekti.  
 
Sanayi 4.0’dan yapay zekalara, big datadan, robotics’e olağanüstü bir  dönüşümün yaşandığını anlatan Sabancı, şunları kaydetti: 
 
“Dijitalleşmenin en büyük etkisi sanayi ve üretimde görülüyor.  Sektörler iç içe geçiyor, sınırlar kalkıyor ve yeniden tanımlanıyor. Böyle bir  dünyada biz de Sabancı olarak yeni bir etap koşuyoruz. ‘Yeni Neslin Sabancısı  olarak tanımladığımız bu yeni vizyonda, elbette odağımızda teknoloji ve  dijitalleşme var. Bu vizyon bizim için, katma değerli üretimden, yeni iş  alanlarına dijital dönüşümün dokunduğu her noktada değişimin öncüsü olma anlamına  geliyor. Dijitalleşme sadece mevcudu iyileştirmekle sınırlı değildir. Dijital  dünyaya uyumlu bir yol haritasını önümüzdeki dönemde hayata geçireceğiz.”   EnerjiSA’nın halka arzından memnuniyet duyduklarını anlatan Sabancı,  “Topluluğumuz için son yıllarda en çok yatırım yaptığımız, en çok emek  verdiğimiz, sonunda sektörünün lideri olarak halka arz ettiğimiz EnerjiSA’da  rekor bir taleple karşılaşmak bizleri çok memnun etti. Ayrıca enerji dağıtımının  halka arzından elde ettiğimiz kaynağı,  yine ülkemizin geleceğine ve sektörün  potansiyeline olan güvenimizle enerji üretim şirketimize yatırıyoruz. Hedefimiz,  EnerjiSA üretim şirketini de halka arz etmek olmalıdır. Böylece yaratılan değeri  şeffaflıkla paylaşırken, tüm topluluğumuzun yapısının daha sağlıklı ve sağlam  olmasına katkı sağlanacaktır.”  değerlendirmesinde bulundu.   
 
“GEÇEN YIL YÜKSEK PERFORMANS KÜLTÜRÜNÜN ALTYAPISINI OLUŞTURDUĞUMUZ  BİR YIL OLDU” 
 
Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Göçmen ise yaptığı  sunumla, 2017 yılında Sabancı Topluluğu’nun stratejik yol haritasını  tamamladıklarını ve uygulamaya başladıklarını ifade etti.  
 
Göçmen, Sabancı’nın yeni yol haritasına ilişkin şunları söyledi:  
 
”Stratejik bir yaklaşımla yönettiğimiz portföyümüzü yeniden gözden  geçirdik ve şirketlerimizin portföydeki rollerini yeniden tanımladık.  Geçen yıl  tüm paydaşlarımız için değer yaratma odağıyla, kısa yerine uzun vadeli getiriyi  ön plana çıkaracak yüksek performans kültürünün altyapısını oluşturduğumuz bir  yıl oldu. Sabancı’yı ‘Yeni Neslin Sabancı’sı’ olarak, ancak geçmişte bizi  başarılı yapan değerlerimizden ödün vermeden, yeniden kurgulamaya başladık.  
 
Bugün geldiğimiz noktada, dört ana temel üzerine oturan ‘dinamik  portföy yönetimi’ anlayışıyla geleceğe bakıyoruz. Bu anlayış, ‘mevcut işlerimizin  dönüşümü, portföyün etkin yönetimi, mevcut işlerimizde teknoloji ve yeni  pazarlara yatırım, dijitalleşme ve verinin yarattığı yeni iş alanlarına  odaklanmadan’ oluşuyor.”     
 
“TEMETTÜ ORANI 2017’NİN YÜZDE 50 FAZLASI OLACAK”  
 
Holdingin 2017 finansal sonuçlarını aktaran Göçmen, “Holdingin 2017  yılı kombine net satışları yüzde 22 artışla 65 milyar 600 milyon TL, konsolide  net karı ise yüzde 31 artışla 3 milyar 481 milyon TL olarak gerçekleşti. Kombine  EBITDA ise, yüzde 34 artışla 15 Milyar TL oldu.” bilgilerini verdi.  
 
Sabancı Holding’in temettü politikasında değişikliğe gideceklerini  anlatan Göçmen, “Enerjisa Enerji’nin de temettü dağıtabilir hale gelmesiyle,  Topluluk şirketlerimizin temettü potansiyelleri arttı. Biz de, ‘değer yaratma’   misyonumuzdan, hareketle politikamızı gözden geçirdik. Buna göre, 2018’de  dağıtılacak temettü oranı 2017’nin yüzde 50 fazlası olacak.” dedi. 
 
Toplantıda Sabancı Holding’in 2018 yılı hedeflerini de paylaşan  Göçmen,
 
“Şirketlerimizdeki veri analitiğine dayalı  değer yaratan projeleri bu dönemde hayat geçirirken; mevcut iş kollarımıza ve  teknolojiye yatırıma devam edeceğiz” dedi. Göçmen, bunun sonucunda, Türkiye’nin  iki katı büyümeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.   
 
“HOLDİNGİMİZDE SADECE YÜZDE 20 GİBİ BİR KISIM HALKA ARZ EDİLMEMİŞ  DURUMDA”  
 
Göçmen, 2017 yılında enerji işlerini, piyasa ve müşteri odaklı olarak  ve daha yalın yönetme stratejileri çerçevesinde iş kolu bazında ayrıştırma  sürecini başarıyla tamamladıklarını belirtti.  Yeniden yapılanma sürecinin  başarıyla tamamlanmasının ardından, 2018 yılının Şubat ayında, EnerjiSA Enerji’yi  yaklaşık 5 kat gibi rekor bir talep ile halka açmaktan memnuniyet duyduklarını  ifade eden Göçmen, bu halka arzın şimdiye dek özel sektör tarafından  gerçekleştirilen TL bazında en büyük özel sektör halka arzı olduğunu  kaydetti. 
 
EnerjiSA dağıtım ve perakende şirketinin halka arzından gelen 1,5  milyar liraya yakın kaynağı EnerjiSA Üretim şirketinde kullanacaklarını bildiren  Göçmen, “EnerjiSA’yı 2019 sonuna kadar halka arza hazır hale getirmeyi  hedefliyoruz. Bunun detayları önümüzdeki günlerde paylaşılacak.” diye  konuştu. 
  
Sabancı Holding şirketlerinin büyük bir kısmının halka arz edildiğini  belirten Göçmen, “Gelinen noktada yanılmıyorsam holdingimizde sadece yüzde 20  gibi bir kısım halka arz edilmemiş durumda.” diye konuştu.   
 
“TÜRKİYE’DE SANAYİ 4.0’A UYUMLU İLK TESİSLER SABANCI’DAN”
 
Göçmen, konuşmasında EnerjiSA halka arzının yanı sıra 2017 yılındaki  diğer önemli atılımlardan da bahsederek, şunları kaydetti, ”Topluluğumuz için  dönüşümü başlattığımız bir dönemi geride bıraktık. Tüm portföyümüzü yeniden  gözden geçirdik. Yüksek teknolojiyi ve dijitali kullanarak işlerimizi daha  verimli nasıl yapabiliriz diye çalıştık.  
 
Kordsa ile yaptığımız Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi  yatırımımızın ardından kompozit teknolojilerinde havacılık sektörünün önemli  oyuncuları arasında yer almak amacıyla, yaklaşık 100 milyon ABD doları yatırım  ile ABD’de ticari havacılık sektörüne ileri kompozit malzemeler sağlayan Fabric  Development Inc. (FDI) ve Textile Products Inc. (TPI) şirketlerini satın almak  için teklif verildi, resmi onaylarının tamamlanmasıyla birinci çeyrekte  kapanışını hedeflediğimiz bu satın alma ile birlikte lastiklerini  güçlendirdiğimiz uçakların artık kanat ve gövdelerini de biz güçlendirmeye  başlayacağız. Koştuğumuz yeni etabın ilk somut sonuçlarından biri de bu olacak.   
 
2017’de Çimento’da Çimsa’nın Afyonkarahisar’da yeni fabrika ile  Eskişehir ve Niğde fabrikalarında tamamlanan yatırımlarla üretimde güçlenirken;  Akçansa ile rekor satışlara ve yenilikçi ürünlere imza attık. Çimsa’nın Afyon  Fabrikası’nı ve 300 milyon dolar yatırımla hayata geçirdiğimiz Brisa’nın  Aksaray’daki ikinci fabrikasını Sanayi 4.0’a uyumlu olarak tasarladık. Hem Afyon  hem de Aksaray’daki tesislerimiz Sanayi 4.0’ın Türkiye’deki ilk ve en önemli  örnekleri olacak. 2017 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın teşviki  ile belgelendirilen ve yüzde 100 Türk mühendisliğiyle yeni ürünlerin daha kısa  sürede devreye alınmasını hedeflediğimiz Brisa AR-GE merkezimizle de bu yolda  büyük bir avantaj sağlamış olacağız.”  
 
"TOPLAM MEVDUAT YÜZDE 15,8 ARTIŞLA 201 MİLYAR TL’NİN ÜZERİNE ÇIKTI"
 
Göçmen, “Temsa, otobüste yakın gelecekte dünya genelinde toplu ulaşıma  yön verecek ‘akıllı şehirler’in bir parçası olma hedefiyle çalışmalarımıza devam  ediyoruz. Bu kapsamda ürettiğimiz ilk elektrikli otobüsümüzü İnovasyon  Haftası’nda Sayın Cumhurbaşkanımıza takdim ettik.” dedi.
 
Toplantıda Sabancı Holding bankacılık faaliyetlerine de değinen Mehmet  Göçmen, şöyle konuştu: 
 
“Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Bankası’ unvanlı ilk Türk bankası olan  Akbank’ın aktifleri yüzde 16 artışla 341 Milyar TL’nin üzerine çıktı. KOBİ ve  kurumsal kredilerde Akbank yüzde 19,5 artış kaydederek 166 milyar TL’ye ulaştı.  Toplam mevduatı ise, yüzde 15,8 artışla 201 Milyar TL’nin üzerine çıktı.”      
 
“KÜLTÜREL TRANSFORMASYONUMUZU HIZLANDIRIYORUZ”  
 
Dünyanın 16 farklı ülkesinde 60 binden fazla çalışanıyla  faaliyetlerine devam ettiklerini belirten Göçmen, çalışanların Sabancı  Topluluğu’nun en önemli değeri olduğunu vurguladı.  Göçmen sözlerini şöyle  tamamladı:
 
“Bu yeni döneme başlarken en büyük güvencemiz sahip olduğumuz güçlü  insan kaynağımız oldu. Dönüşümün en önemli bileşenlerinden biri olarak, insana  dokunan tüm süreç ve İK uygulamalarımızı gözden geçirerek, kültürel  transformasyonumuzu hızlandırıyoruz. Liderlerimizin gelişimine, hem bugünün ve  hem de geleceğin ihtiyaçlarını göz önüne alarak yatırım yapıyoruz.  İş  modellerimizi çağı yakalayacak şekilde çeşitlendirirken; yeni döneme ve iş  modellerimize uygun yetenekleri bünyemize katmak ve mevcut çalışanlarımızın  yetkinliklerini geliştirmeye odaklanıyoruz. Gelecek yol haritamızı hayata  geçirebilmek için ana odağımızda olan dijitalleşme ve veri analitiğine yönelik  yetkinliklerimizin Topluluk çapında üst seviyeye taşınmasını çok önemsiyoruz.”     

18:051.480
Değişim :  1,68% |  24,51
Açılış :  1.456  
Önceki Kapanış :  1.455  
En Yüksek
1.485
En Düşük
1.454
BIST En Aktif Hisseler18:05
DOBUR 41,14 9.388.721 % 10,00  
MRSHL 258,60 16.505.112 % 10,00  
NUHCM 43,86 59.865.104 % 9,98  
COSMO 11,68 1.407.674 % 9,98  
ERBOS 94,35 88.073.454 % 9,97  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 9,5897 9,6155 % 1,21  
Euro 11,1645 11,2278 % 1,34  
Sterlin 13,1580 13,2240 % 0,60  
Frank 10,4288 10,4916 % 1,10  
Riyal 2,5500 2,5628 % 0,87  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.792 1.793 9,54  
Altın Gr. 553 553 8,00  
Cumhuriyet 3.680 3.736 112,00  
Tam 3.666 3.758 117,77  
Yarım 1.772 1.818 56,97  
Çeyrek 889 909 28,49  
Gümüş.Ons 24,30 24,34 0,16  
Gümüş Gr. 7,49 7,51 0,11  
B. Petrol 85,88 85,88 1,27