SPK ve EBRD`den ortak proje

06.01.2016 12:24

Son güncelleme : 06.01.2016 14:10

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından "Kurumsal Yönetim İlkelerinin Uygulanmasında SPK`ya Destek" konulu bir proje başlatıldı.SPK tarafından yapılan açıklamada, EBRD ile kurumsal yönetim alanında iş birliğine yönelik "Kurumsal Yönetim İlkelerinin Uygulanmasında SPK'ya Destek" projesinin başlatıldığı duyuruldu.

Açıklamada, projeyle Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin kurumsal yönetime ilişkin zorunlu düzenlemeleri etkin biçimde uygulaması, bu uygulamanın SPK tarafından etkin gözetimi ve zorunlu olmayan ilkelere dair raporlamanın iyileştirilmesi yoluyla borsa şirketlerinin kurumsal yönetim uygulamalarının geliştirilmesinin amaçlandığı aktarıldı.

Proje faaliyetlerinin SPK ve EBRD'nin yanı sıra Danışman Nestor Advisors ve Ünsal Gündüz Avukatlık Ortaklığı ile iş birliği içinde 12 ay süreyle yürütüleceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Proje kapsamında, borsa şirketlerinin kurumsal yönetim yapısı ve uygulamaları gözden geçirilerek, şirketlerin kuralları uygulamasını kolaylaştıracak uygulama rehberleri, kitapçık ve şablonların hazırlanması planlamaktadır. Diğer taraftan, SPK'nın borsa şirketlerinin kurumsal yönetim uygulamalarını gözetim sisteminin etkinliğinin artırılması için de çalışmalar yapılacaktır. Ayrıca, zorunlu kuralların uygulanması bağlamında, borsa şirketleri tarafından sorunlu olduğu değerlendirilen konularda da şirketlere eğitim programları gerçekleştirilecektir."

 

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591