Suudi Arabistan yatırımlarının %90`ı yerel piyasaya

23.10.2018 14:46

Son güncelleme : 24.10.2018 09:41

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu CEO`su Yasir er-Rumyan, halihazırda fonun yatırımlarının yüzde 90`ının yerel piyasaya yapıldığını söyledi.AA

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Veliaht Prens Muhammed bin  Selman'ın himayesinde gerçekleştirilen "Geleceğe Yatırım Girişimi (FII)  Konferansı'nda" konuşan Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu CEO'su Yasir er-Rumyan, mevcut durumda yatırımların yüzde 90'ının yerel  piyasaya yapıldığını, fonun 2030 yılına kadar yatırımlarının yüzde 50'sini yurt  dışına yapma gayreti içinde bulunduğunu ifade etti.

Rumyan, mevcut durumda 360 milyar dolar olan Kamu Yatırım Fonu varlığının 2030 yılına kadar 2 trilyon dolara ulaşmasının beklendiğini kaydetti.

Petrolü ayrı tutarak ekonomiyi çeşitlendirmeyi hedeflediklerini, başta  elektrikli araçlar olmak üzere ülkede çeşitli endüstri alanlarının açılmasını  istediklerini belirten Rumyan, uluslararası ulaşım şebekesi şirketi Uber'e geniş  çaplı yatırımlarının olduğunu, bu yatırımların yerel piyasada iş fırsatları  oluşturduğunu aktardı.

Rumyan, Japon telekomünikasyon ve internet şirketi Softbank'ta da 60'tan fazla fona yatırım yaptıklarını dile getirdi.

Konferansta söz alan Pakistan Başbakanı İmran Han ise ülkesinin  yabancı rezervlerinin zayıf olduğunu ve canlandırılmaya ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Ülkesinin coğrafi durumunun ekonomiye yansımalarından da söz eden Han,  "Çin İpek Yolu Pakistan'dan geçiyor. Avrupa ve Çin gibi iki büyük pazarın  arasında kalıyor oluşumuz önemli." dedi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından artan uluslararası  baskılar nedeniyle başta ABD, İngiltere, Fransa ve Hollanda olmak üzere birçok  ülke bakanlarının yanı sıra bu ülkelerdeki dünyaca ünlü şirket yöneticileri de  konferansı boykot edeceklerini duyurmuştu.

Uluslararası ulaşım şebekesi şirketi Uber'in üst yöneticisi Dara  Khosrowshahi da Kaşıkçı olayı ile ilgili gelişmelerden rahatsızlık duyduğunu  ifade ederek, konuşma yapmasının da planlandığı FII konferansına katılmama kararı  aldığını bildirmişti.

12:5990.954
Değişim :  -0,22% |  -202,67
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695