TCMB’nin hamlesi ne anlama geliyor?

31.10.2016 11:33

Son güncelleme : 01.11.2016 08:42

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, rezerv opsiyonu katsayılarında değişiklik yaptı. Peki Merkez Bankası`nın bu adımı ne anlama geliyor?UZMANPARA

TCMB, finansal sisteme ek döviz likiditesi sağlamak amacıyla Rezerv Opsiyon Mekanizması’nda (ROM) değişikliklere gitmiştir. Buna göre; ROM kapsamında döviz imkanının 2., 3. Ve 4. dilimlerinde katsayılar 0,2 puan azaltılmıştır. Bu hamleyle de finansal sisteme yaklaşık olarak 620 milyon USD ilave likidite sağlanması amaçlanmaktadır. Ayrıca, bankaların yabancı para likidite yönetimine esneklik kazandırmak üzere, yabancı para yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların ortalama olarak tesis edilebilecek kısmının üst sınırı 3 puandan 4 puana yükseltilmiştir. Söz konusu değişiklik ile yaklaşık 2,9 milyar USD bankaların serbest kullanımına açılmış olacaktır.

Hatırlanacağı gibi Ekim PPK’sında faiz indirimi yapmayan TCMB, Enflasyon Raporu sunumunda da enflasyon beklentilerini etkileyen her türlü faktörün politika kararlarında etkili olacağını belirtmişti. Mart ayından sonra toplamda 250 baz puan faiz indirimi yapılmasının ardından, kur hareketinin ve değişkenliğinin enflasyon beklentilerini bozacak seviyeye gelmesiyle beraber faiz indirimlerine ve sadeleştirme politikasına ara verildi. Bu süreç, TCMB’nin küresel koşulların iyileşmesini bekleyeceği bir dönem olacağı gibi; aynı zamanda erken hareket etmesinin de risk içerdiği bir dönem. Bu nedenden dolayı para politikasında kısa dönemde faiz değişikliklerinden ziyade, ilave likidite önlemlerinin alınması daha olası bir senaryo olarak karşımıza çıktı.

İlave döviz likiditesinin kısa süreli olarak olumlu yansımaları görülebilir. Zorunlu karşılık indirimleri ve ROM ayarlamaları önümüzdeki dönemde de devam edebilir. Bankaların kullanımına açılan ilave tutar da, bankaların FX likidite ihtiyacı açısından olumlu bir gelişmedir. Para politikası hamlelerinin kısa dönemde faiz bacağından ziyade, likidite ayarlamaları tarafında olacağını düşünmekteyiz.

Enver ERKAN
KapitalFX Araştırma Uzmanı

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591