TMO, özel sektöre hububat depoları yaptıracak

17.08.2016 13:59

Son güncelleme : 17.08.2016 16:22

Toprak Mahsulleri Ofisi, uzun süreli kiralama yöntemiyle özel sektöre hububat depoları yaptıracak.Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), uzun süreli kiralama yöntemiyle özel sektöre hububat depoları yaptıracak.

TMO ilk etapta  Marmara, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinde 18 ayrı yerde, özel sektör tarafından yapılacak toplam 1 Milyon Ton kapasiteli ve lisanslı depoculuk kriterlerine uygun çelik silo tesislerini 10 yıl süreyle kiralayacak.

TMO'dan yapılan açıklamaya göre, uzun süreli kiralama yöntemiyle yapılacak olan modern çelik silo tesisleri, gelişmiş birçok ülke örneğinde görüldüğü gibi özel sektörün depoculuğa girmesinin önünü açacak, lisanslı depoculuğun ve buna bağlı olarak emtiaya dayalı sermaye piyasalarının gelişmesine de katkı sağlayacak.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

"Ayrıca, TMO'nun mevcut depolarının önemli bir bölümü şehirlerin gelişmesiyle birlikte şehir merkezlerinde kalmış, bu nedenle ürün alımı ve satışı sırasında oluşan yoğun araç sirkülasyonu şehir içi trafik akışını zorlaştırmakta, kaza riskini artırmakta bununla birlikte ürün boşaltma ve yükleme işlerinde oluşan toz, gürültü v.b çevreye zarar vermektedir.

TMO'nun ülke genelinde yeterli sayıda ve kapasitede deposunun olmaması nedeniyle, açık arazide toprak içi depolama yöntemiyle yapılan alımlarda aşırı yağmur, sel vb. afetlerin yanı sıra fare, köstebek vb. zararlılardan kaynaklanan önemli ürün miktar ve değer kayıpları da oluşmaktadır.

Gelişen tarım teknikleri ve buna bağlı hububat üretim miktarlarındaki artış da dikkate alındığında, ülke genelindeki depo açığının giderilmesi ve özel sektörün lisanslı depoculuğa girmesi bu yöntemle teşvik edilmiş olacaktır."

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591